V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou si Štědrý den užijí u televize. „Štědrý den probíhá v komorní atmosféře. Odsouzené ženy mají k obědu filé s bramborovým salátem, k večeři dostávají veku, salám, pomazánku a z toho si pak ve většině případů udělají chlebíčky. Večer se koukají na pohádky, v tento den mohou sledovat televizi o něco déle,“ přiblížila Vánoce ve věznici její mluvčí Jana Rajdlová.

„Všechny ženy během oběda dostávají dárkový balíček, ve kterém mají kávu, čaj, ovoce a vánoční cukroví. Ze zákona má každá žena nárok jednou za půl roku na zaslání balíku o váze maximálně 5 kilogramů a mohou si jej nechat poslat právě o Vánocích," popsala Rajdlová.

Speciální program čeká i na děti v dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře. „Dopoledne si děti zahrají nějaké hry a ozdobí zvířátkům stromeček. Odpoledne pak budeme venku, kde mohou například bobovat a kolem páté hodiny se sejdeme u večeře,“ začala s vyprávěním ředitelka domova Etela Coufalová.

Ježíšek sem přijde hned dvakrát. „Děti, které u nás zůstanou na Štědrý den, dostanou dárky hned po večeři. Pro ty ostatní pak plánujeme ještě jeden Štědrý den, a to 5. ledna,“ doplnila Coufalová. Děti se mohou těšit na vysněné dárky díky sponzorům, rodinám i různým projektům, mezi které patří například Strom splněných přání Hitradia Vysočina nebo Dejme dětem šanci.

Další projekt, Ježíškova vnoučata, plní přání naopak seniorům. „Během dne objíždím většinu klientů v našich třech budovách, popřeji jim hezké svátky a společně pak posedíme u nazdobeného stromečku a cukroví. Klienti dostávají dárky od svých rodin, ale i od Ježíškových vnoučat,“ sdělila Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod. „V Husově ulici máme dokonce dopoledne bohoslužbu, kam přijde i pan farář,“ dodala.

V nemocnici se snaží, aby na Štědrý den byla většina pacientů propuštěna. „Snažíme se všechny pacienty, u kterých to jejich zdravotní stav dovoluje, pustit alespoň na tento den domů. Pro ty, kteří u nás musí zůstat, se snažíme alespoň navodit vánoční atmosféru pomocí výzdoby a sestřičky si s nimi zazpívají koledy,“ pověděla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Také některé děti a senioři odchází na svátky ke svým rodinám. „U nás zůstává třináct dětí a patnáct jich odjede domů,“ nastínila Coufalová. „Řekla bych, že je to tak půl na půl. Kdo má fungující rodinu, tak za ní odjede, a kdo je sám, tak stráví Vánoce tady s námi,“ zamyslela se Hlaváčková.

I některé ženy z věznice se za určitých podmínek mohou podívat na Vánoce domů. „Několik žen má každoročně možnost strávit vánoční svátky doma, a to díky institutu přerušení výkonu trestu. K tomu je třeba splnit mnoho podmínek, například bezpečnostní, a současně jde o ženy, které na sobě pracují, plní si příkladně veškeré povinnosti, vzorně se chovají a nemají žádné kázeňské přestupky. Doma bývají zhruba tři až sedm dnů a letos se jedná o desítku žen,“ prozradila Rajdlová.

Vánoční program ale ve všech zmíněných zařízení probíhá už od začátku prosince. „Ve spolupráci s našimi dobrovolníky chystáme speciální programy v průběhu celého prosince. Pro ty pacienty, kteří jsou hospitalizovaní například na oddělení následné péče a rehabilitace, děláme po celý prosinec různé adventní dílničky, měli jsme tady koncert kapely Výbuch, zdobili jsme například věnečky, dělala se vánoční výzdoba, peklo se cukroví. Je to v rámci spolupráce s našimi dobrovolníky,“ zavzpomínala Černo.

„V adventním čase nám k nám chodily na návštěvy školy. Děti si připravily různá pásma. Naši klienti si ale také nacvičili divadelní představení na motivy Vánočního příběhu,“ vyzdvihla Hlaváčková.

Vánoce ve věznici začaly už na počátku prosince, kdy specializovaný oddíl pro matky s dětmi navštívili Mikuláš, čert a anděl. „Do kostýmů byly převlečeny odsouzené ženy, které si kostýmy i samy vyrobily. S počátkem adventu si ženy vánočně vyzdobily ubytovny. U výzdoby je však brán ohled na to, o jaký typ věznice se jedná,“ podotkla Rajdlová.