V pondělí odpoledne to konstatovala ředitelka jihlavské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová. Neznamená to však prý, že by zařízení nefungovalo správně.

„To, že se budou limity hluku u silnice měřit, je standardní postup. Kontrola je připravena na duben,“ uvedla Tesařová.  Stavba za tři miliony korun má zamezit rámusu z dopravy, který dosud obtěžoval obyvatele okolních domů. Tak se také zřejmě ve většině případů stalo. „Osobní auta neslyšíme skoro vůbec, hluk z kamionů je značně utlumený,“ nechal se například slyšet Jaroslav Hanousek, který bydlí nedaleko hlavní silnice.

Objevují se však také zprávy, že celé zařízení nefunguje úplně podle představ všech. Stěna totiž není po obou stranách stejná, proto by se prý randál z frekventované komunikace mohl odrážet ke vzdálenějším domům.

„Ale nikdo si zatím na úřadě nestěžoval. Já osobně si myslím, že by to snad mělo být v pořádku,“ řekl starosta Habrů Jiří Rainiš.
To, že mohou mít někteří obyvatelé města pocit, že je randál naopak větší nevyloučila ani šéfka jihlavského ŘSD.  „Hluku se samozřejmě nedá zcela zamezit a někdy se lidem může zdát, že je stále velký. Ale často jde spíše o subjektivní názor. Navíc ten rámus už je většinou podlimitní,“ uvedla Marie Tesařová.

Vloni se na Vysočině podle Tesařové vybudovala protihluková opatření asi za 18 milionů korun. Většinou však jde o výměnu oken v sousedství silnic. Na zlepšení u všech potřebných míst ale tyto peníze nemohou stačit.