Stodola krásných krámů je přístupná ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku již šestým rokem, a to celoročně. Přijet můžete kdykoli, průvodci jsou doma stále, stačí se řídit plánkem na stodole a ujít 40 metrů, nebo zavolat na telefonní číslo 721 641 428.

Vstupné je dobrovolné.

Obec Vepříkov získala i díky Stodole od Kraje Vysočina čestné uznání za zachování venkovského dědictví.

Hodinová prohlídka zavede návštěvníky do Vepříkova v letech minulých. Lidé se dozví, jak se tu bydlelo, jaké předměty a nástroje se tehdy používaly. Dozví se i něcoo řemeslech, z nichž některá jsou již zapomenuta. Uvidí, jak vypadala škola, jaké sportovní potřeby se užívaly či jaké byly sdělovací prostředky.

Více prozradil průvodce Jaroslav Stehno.

Jaký je o stodolu po pěti letech zájem? Lidé se vrací, vozí třeba i své známé?
Mnoho lidí už navštívilo Stodolu víckrát, většinou přivedou svoje známé, nebo přijdou noví návštěvníci, kteří říkají, že přišli na doporučení známých. Návštěvnost v jednotlivých dnech i týdnech je různá, někdy přijede i více návštěvníků za den, někdy je návštěvnost zvýšená nějakou akcí v protější hospodě – třeba svatby, narozeniny či srazy abiturientů. Hodně lidí chodí také na doporučení Infocentra v Chotěboři.

Doplnili jste nějaké exponáty? Co se lidem tak nejvíce líbí, co je většinou zaujme?
Exponáty se doplňují průběžně, návštěvníci obdivují například krmítko pro husy, inhalátor, některé truhlářské nástroje. Zajímavá je třeba sbírka kovařiny. Za pozornost stojí třeba divadelní dekorace z padesátých let minulého století, zařízení na vázání otýpek z roští a pračka kývačka. Dalšími přírůstky jsou dřevěný kůň s vojenským sedlem z první republiky či mapa okresu Chotěboř z roku 1934. Stodola ovšem není nafukovací, takže exponáty už nepřibývají tak masově.

Stává se, že začnou ti starší nad exponáty vzpomínat a s nostalgií vypráví těm mladším o svém dětství?
To je pravidlo. Já říkám: Staří se dostanou do mládí či dětství a mladí užasnou, co jejich předkové dokázali, jak si se vším poradili.

Stále platí, že si tam mohou lidé vyrazit pamětní minci? Kolik už si jich lidé zhruba odnesli?
Ano, platí. Lidé si vyrazili asi dva tisíce kusů. A třeba při nedávné Tour de Vepříkov si pro minci neváhalo přijít devět lidí. Nyní mají také možnost si za malý peníz koupit LED svítilnu, skvělou tužku, nebo multifunkční otvírák se svítilnou a svinovacím metrem, a to s nápisem Stodola krásných krámů.

Kateřina Malá