Ten ve středu v Chotěboři vsadil do chodníku u městského informačního centra hned tři kameny, které lidem připomínají židovské oběti druhé světové války. Konkrétně pak rodinu Schenkelových, která dům od roku 1914 vlastnila.
„Nápad se v mé hlavě zrodil v roce 1993 v Kolíně nad Rýnem. O dva roky později jsem ilegálně umístil první Stolperstein na chodník v Berlíně. Od té doby jsem vsadil do chodníků více než 54 tisíc kamenů, a to na více než 1600 místech po celé Evropě," pokračuje Demnig.
Chotěboř se tak po Havlíčkově Brodě stala druhým městem havlíčkobrodského okresu, kde se Stolpersteiny nacházejí. Navrchu každého kamene je mosazná destička, na které je napsáno jméno židovské oběti, datum narození a úmrtí. Kámen vždy instaluje sám Demnig, a to před posledním bydlištěm dané rodiny.
„Pokládku kamenů bych raději vynechal, ale někdo to udělat musí. Rozhodně to není rutinní práce. Každý nově umístěný Stolperstein mě velmi potěší," tvrdí Demnig. Ten dodal, že tento pietní akt musí dělat Němec a iniciativa musí vyjít z Německa. „Kameny vždy umisťuji na chodník, které většinou spadají pod správu města. Kdybych chtěl vytvořit památní desku, musel bych mít pro instalaci souhlas majitele, což je většinou složité. Lidé, kteří si pak chtějí kámen prohlédnout a přečíst, se musí sklonit a tím vzdávají úctu židovským obětem," vysvětlil autor projektu.
Hlavní iniciátorkou projektu je Markéta Kadlecová, pracovnice chotěbořského informačního centra, která pátrala i po osudech rodiny Schenkelových. „Žili si sami pro sebe, moc nevyčnívali. Jejich syn Zdeněk chodil do místní základní školy a také na gymnázium. Všichni tři byli zavražděni v koncentračním táboře v Osvětimi," řekla Kadlecová.