Radní se rozhodli bránit majetek města i občanů podle možností, instalací a připravují instalaci více než dvou desítek bezpečnostních kamer.

Neznámý pachatel ve Ždírci nad Doubravou násilím vnikl do rodinného domku, odnesl si finanční hotovost za více než 123 tisíc korun a napáchal škodu za dalších 30 tisíc. Dva zloději se rozhodli vykrást ždíreckou prodejnu Bovys. Policie je dopadla při činu. Další zloděj navštívil bez pozvání jeden z rodinných domků a ukradl odtamtud travní sekačku a motorovou pilu. Zprávy podobného typu lze číst v poicejních svodkách stále častěji.

V roce 2011 jsme ve Ždírci nad Doubravou společně s firmou OKComp začali budovat kamerový systém. Prvně byla instalována venkovní kamera na budovu městského úřadu, která snímá vchod na městský úřad a vchod do banky," informoval místostarosta Ždírce Bohumír Nikl s tím, že v letošním roce jsme již nechali firmou OKComp nainstalovat a zprovoznit ve městě dalších 9 venkovních kamer. Což ale znamená nemalé finanční náklady.

„Na kameru, která je na turistickém informačním centru a knihovně jsme získali krajské dotace. Tato kamera směřuje na vchod do knihovny a turistické informační centrum, snímá i křižovatku ulic Brodskáa Chrudimská," upřesnil místostarosta.

Na Brodské ulici leží například ždírecká kavárna DIPP, která byla v minulosti už jednou přepadena. „Došlo k tomu po zavírací době, ozbrojený lupič sem vtrhl přes kuchyň," vzpomínali zaměstnanci DIPPU. Dnes má objekt speciální elektronické zabezpečení.

Z parkoviště mizí i jízdní kola

Podle slov ždíreckých obyvatel se množí krádeže osobních  aut před kavárnou takovou měrou, že před DIPPEM už nikdo z místních raději neparkuje. „To samé se děje před supermarketem Albert. Tam se zase čím dál častěji kradou jízdní kola. K obchodu už nikdo z místních raději nejezdí," popisují situaci ve městě jeho obyvatelé.

Ždírec platí určitou daň i za to, že leží v sousedství hlavního silničního tahu na Pardubice. „Nenechavci navštěvovali i hřbitov v Horním Studenci. Objednali jsme proto další čtyři kamery, které nám snímají plochu hřbitova. Tato investice stála město asi 75 tisíc korun," uvedl místostarosta.

„V současné době probíhá instalace čtyř kamer nasběrném dvoře. Na tyto kamery získáme dotace z programu Elektrowin, na sběrné dvory," doplnil místostarosta Nikl. Do kamerového systému, včetně kamer, softwaru, licence a instalace investovalo město více jak 300 tisíc korun.

„Na příští roky máme v plánu tento kamerový systém dále rozšířit. Další kamery bychom chtěli instalovat na náměstí 9. května, na budovu základní a mateřské školy, na hasičskou zbrojnici a dům s pečovatelskou službou. Na tuto investici budeme žádat o dotace na Kraji Vysočina a na Ministerstvo vnitra ČR," zdůraznil místostarosta.

Policii nemají

Ždírec nemá svou vlastní městskou policii jako například Chotěboř, Světlá nad Sázavou nebo Havlíčkův Brod. Nejbližší služebna Policie ČR je až v Chotěboři. Na Havlíčkobrodsku hlídají bezpečnost kamery už v Havlíčkově Brodě a v Chotěboři, kde kamerový systém zaplatilo město.