Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stopy války v Přibyslavi vedou k pokladům (nejen) z archivů

Přibyslav – V Kurfürstově domě v Přibyslavi začala vzpomínkovou akcí a státní hymnou nová výstava nazvaná Stopy války, jíž si Přibyslavští připomínají 70 let od ukončení 2. světové války.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Kromě válečných dokumentů a fotografií se lidé dozví, co se za války třeba vařilo, četlo, na co se chodilo do kina, co ženy nosily v zázemí, a nechybí ani ukázka válečného humoru z protektorátního časopisu. Foto: Michael Omes

Tuto expozici sestavenou z historických dokumentů si mohou zájemci prohlédnout do konce září. Více o výstavě prozradila Anna Šauerová z Kulturních zařízení města Přibyslav.

Povězte, prosím, co mohou lidé na výstavě vidět?
Skládá se ze dvou částí. První, která je k vidění ve výstavní síni, mapuje válečné události od roku 1938 do roku 1946 – vyhlášení mobilizace, obsazení Sudet, odtržení Slovenska a vytvoření protektorátu Čechy a Morava, příchod německých vojáků do našeho města nebo odsun německého obyvatelstva z Československa.

A druhá?
Ta je instalována v prvním patře Kurfürstova domu, kde si lze prostudovat nejen výpisky a fotografie z novin, které u nás vycházely ve válečném období, ale i dokumen-ty o odsunu nepohodlných osob do koncentračních táborů. Ale také to, co se tehdy doma vařilo, o čem psali čeští spisovatelé, jaká vycházela literatura, jací herci se objevovali na plátnech kin nebo jaká byla tehdejší móda v zázemí. Najdete zde i ukázky válečného humoru z protektorátního časopisu EJHLE.

Podobných výstav je nyní hodně, jaký je zájem veřejnosti?
Lidé rozhodně chodí, někteří přijdou i vícekrát. Během prvního měsíce dorazilo zhruba 200 návštěvníků, což je u nás značný úspěch. Co se týče složení, je to napříč generacemi. I když je pravda, že mladí kolem dvaceti let mají o historii vesměs malý zájem a návštěvu muzea, výstavy považují za ztrátu času.

Co školy a učitelé, chodí vůbec třídy na prohlídky?
Přibyslavská škola projevila velký zájem, i když se v ní v sobotu zahajovala velká výstava s válečnou tematikou Místa utrpení, smrti a hrdinství. Žáci se spolu se svými učiteli podíleli na slavnostním zahájení naší výstavy. A minulý týden tu opět byla jedna třída.

Máte v expozici nějaké zajímavosti, lahůdky?
Převažují archiválie, které jsou vesměs majetkem městského muzea. Jde o dobové dokumenty a fotografie i trojrozměrné předměty. Jenom některé drobnosti nám zapůjčili místní občané. Třeba jeden ze sběratelů nám půjčil dělostřeleckou hilznu (patronu), samozřejmě nefunkční. To je také největší vystavovaný předmět.

Kateřina Malá

Autor: Redakce

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení