Brány dřevařského podniku se pro veřejnost otevřou v sobotu 17. června od devíti hodin. „Budou přístupné výrobní prostory závodu, zpracování dřeva tak mohou zájemci poznat na vlastní oči. Zároveň se návštěvníci mohou těšit na zábavně-vzdělávací program i mimo výrobní areál,“ nalákala Anna Soldátová za firmu Stora Enso.

Ve výrobní hale si návštěvníci mohou prohlédnout nejmodernější techniku, která se používá jak v závodě, tak i v lese. „Nejmenší návštěvníci si mohou vyrobit krmítko či budku pro ptactvo. Z bezpečnostních důvodů je do areálu podniku zakázán vstup dětem mladším pěti let,“ upozornila Soldátová.

Tak vypadalo otvírání nové linky na výrobu CLT panelů ve Stoře
Stora Enso otevřela ve Ždírci moderní linku na výrobu dřevěných panelů

Od druhé hodiny odpolední si na své přijdou příchozí ve Fire aréně. Připravený pro ně bude například simulátor harvestoru, naučná stezka a řada zábavných stanovišť. Nudit se nebudou ani sportovně založení návštěvníci. „ Ti si mohou zaběhat v dřevácích či vyzkoušet chůzi na dřevěných podložkách,“ pokračovala Soldátová. Pro milovníky výtvarného umění budou připraveny dílničky s kreslením na dřevěné kuláčky. Součástí odpoledního programu bude výstava vývoje motorových pil v Česku a také historie, současnost a budoucnost ždíreckého podniku.

Pro dospělé návštěvníky, ale i jejich menší doprovod, si připravili program mistři práce s motorovými pilami. Ukážou přesekávání ležícího kmene, sekání stojícího kmene, řezání ruční pilou, řezání létajících kotoučů, házení sekyrou, odvětvování, kácení na přesnost či sekání kmene ve výšce. „Do některých disciplín se mohou zapojit i sami návštěvníci,“ dodala Anna Soldátová.

Stora Enso je ve Ždírci největší zaměstnavatel. Doménou finské společnosti je dřevo ve všech podobách.
Linka na panely ve Stoře dá Ždírci nová pracovní místa, podívejte se

Na odpolední program ve Fire aréně navážou po sedmnácté hodině koncerty kapel Telegraf a Zakopanej pes. Zlatým hřebem celého večera bude vystoupení kapel Queenie a Buty. Areál se pro návštěvníky uzavře v jednu hodinu ráno, vstup na akci je zdarma.

V České republice firma Stora Enso zaměstnává ve svých třech pobočkách ve Ždírci nad Doubravou, Plané u Mariánských Lázní a Ostravě přes tisíc lidí. Výrobky se prodávají ve více než padesáti zemích světa.