Studie proveditelnosti by měla být dokončena do konce tohoto roku. „Navrhované rozšíření výroby ve Ždírci nad Doubravou by zvýšilo celkovou roční produkci CLT (křížem lepené dřevo, pozn. red.) o přibližně 120 000 metrů krychlových. Jednalo by se o čtvrtou výrobní jednotku Stora Enso tohoto typu v Evropě. Naposledy společnost zahájila výrobu CLT ve švédském Gruvönu na začátku letošního roku,“ sdělila mluvčí společnosti Havas Aneta Ščotková.

Tržní potenciál produktů z dřevěných materiálů prý roste. „Konsolidace by vylepšila naši nákladovou efektivitu, pomohla optimalizovat využívání surovin, zlepšila účinnost automatizované výroby a zvýšila synergii mezi našimi pobočkami a silným tržně orientovaným portfoliem výrobků a služeb,“ vysvětlil Jari Suominen, výkonný viceprezident divize Wood Products ve společnosti Stora Enso.

Kromě rozšíření závodu ve Ždírci nad Doubravou společnost zvažuje i výstavbu nového střediska na zpracování stavebních trámů v rámci pobočky Ybbs v Rakousku. Celkové výdaje na oba závody se odhadují na zhruba 90 milionů eur.