Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strach z operace a nemoci pomůže pacientům zahnat edukační setkání

Havlíčkův Brod – Každou poslední středu v měsíci mohou využívat pacienti havlíčkobrodské nemocnice, které čeká náročná operace kloubů k osobnímu setkání se zdravotníky, kteří je seznámí s tím, co je čeká během operace i po ní.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Nemocnice Havlíčkův Brod.Foto: Deník/archiv

Možnost takzvané edukace ale nabízejí v určité formě i další oddělení – například dětské oddělení, onkologie nebo hemodyalíza.

„Totální endoprotéza - náhrada kloubu je velkým operačním zákrokem. Pacienti se jej často obávají a mají celou řadu otázek. Protože žádný edukační leták nemůže nahradit osobní komunikaci s pacientem a dát mu prostor zeptat se na vše, co jej zajímá, rozhodl se personál ortopedického a rehabilitačního oddělení naší nemocnice uskutečnit každou poslední středu v měsíci osobní setkání se zájemci a formou prezentace, videí a osobního rozhovoru dostatečně informovat pacienty o tom, co je čeká před operací, v průběhu i po ní,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Chirurgické operace často znamenají pro pacienty velkou psychickou zátěž. Pacient neví, co ho čeká, a často trpí obavami, úzkostí a nejistotou, už proto, že nemá dostatek informací. „Během edukačního setkání se pacienti dozvídá, jaká předoperační vyšetření musí podstoupit, co potřebují při přijetí k operaci, jak probíhá hospitalizace, příprava na operační výkon i následná rehabilitace. Především chceme osobním kontaktem rozptýlit jejich obavy ze zákroku, z toho, co je čeká," shrnula cíle setkání vrchní sestra ortopedického oddělení Jana Hochmanová.

„Forma tištěných edukačních materiálů nám dlouhodobě připadá jako nedostačující forma pro komunikaci s našimi pacienty. Naše nemocnice si zakládá na osobním přístupu ke každému pacientovi a chceme jim věnovat čas a dát jim prostor pro dotazy. Pacienti se nemusí objednávat, zkrátka přijdou na setkání a my se jim budeme věnovat,“ konstatovala mluvčí nemocnice Černo.

Edukační komunikaci s pacienty na vysoké úrovni vede také onkologické oddělení. Na zvláštních webových stránkách si onkologičtí pacienti mohou prohlédnout edukační vida. Například jak žít se stomií, karcinomem ledviny a nádorem močových cest. Onkologické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod připravilo rovněž pro své pacienty novou službu v podobě pravidelných setkání. Ta budou určena všem zájemcům z řad onkologických pacientů a nabídnou jim praktické rady spojené s léčbou.

Edukační setkání pořádá rovněž diabetologická ambulance, hemodialyzační středisko, nefrologická či obezitologická ambulance. Edukační setkání pro pacientky nabízí také gynekologické oddělení. „Chceme pacientkám poskytnout maximum informací. Ženy mají před operací strach z neznámého prostředí, obavy ze zákroku, který je čeká a edukační setkání dává všem prostor se zeptat na cokoliv, ať už v osobní nebo odborné rovině. Tato setkání vedou porodní asistentky s dlouhodobou praxí na oddělení gynekologie,“ vysvětlila důvod edukačních setkání mluvčí nemocnice. Gynekologie pořádá tato setkání již od loňského roku, vyhradila si pro ně úterý odpoledne, na základě telefonické žádosti pacientek.

Autor: Štěpánka Saadouni

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení