Jedno takové setkání se uskuteční koncem února v šestém patře nemocnice. „Totální endoprotéza, neboli náhrada kloubu je velký zákrok. Pacienti se ho často obávají a mají řadu otázek,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Protože žádný leták nemůže nahradit osobní rozhovor s pacientem, rozhodli se zdravotníci na ortopedickém a rehabilitačním oddělení nemocnice uskutečnit každou poslední středu v měsíci osobní setkání s pacienty. Takovou možnost vítá například Marie Balounová z Havlíčkova Brodu. „Já se sice do nemocnice nechystám. Ale kdyby mě čekala operace, chtěla bych aby si se mnou o tom někdo předem promluvil. Možná bych se pak tolik nebála,“ poznamenala. Pacienti mohou se zdravotníky mluvit osobně, ale podívat se třeba i na video se záznamem operace.

Chirurgické operace často znamenají pro pacienty psychickou zátěž. Pacient neví, co ho čeká, trpí úzkostí a nejistotou.  „Stres je však v mnoha případech zcela zbytečný a pramení z neznalosti a nedostatku informací,“ zdůraznila mluvčí nemocnice.

Recept zní, aby pacient dostal co nejvíc informací. „Pacienti se dozví jaká předoperační vyšetření musí podstoupit před operací kolene či kyčle. Co potřebují při přijetí k operaci, jak funguje hospitalizace, jak příprava na operační výkon i následná rehabilitace. Především chceme osobním kontaktem rozptýlit jejich obavy ze zákroku," shrnula cíle setkání vrchní sestra ortopedického oddělení Jana Hochmanová.