Brány hradu se otevřou ve 14.30 hodin a až do 17.00 hodin je pro návštěvníky připravený bohatý program. „Na deseti zastaveních budou na děti čekat nejrůznější strašidla, od loupežníků, přes čerty, bílou paní až po peprníka, který se zabydlel v hradní kuchyni. Děti budou pod dohledem pohádkových bytostí plnit úkoly nejen v prostorách hradu, ale také na nádvoří,“ popsala koordinátorka Mateřského centra Ledňáček Eva Chvátalová.

Oblíbená akce pro rodiny s dětmi Uspávání strašidel vznikla před jedenácti lety. „Říkaly jsme si, že všude mají pohádkový les, a tak my budeme mít pohádkový hrad. Pravidelně uspáváme strašidla proto, aby dala na zimu pokoj,“ vysvětlila Eva Chvátalová s tím, že hrad byl ideální kulisou pro putování plné úkolů, a tak volba jasná.

Uspávání strašidel pravidelně organizují koordinátorky mateřského centra Ledňáček Eva Chvátalová, Miroslava Kadlecová a Petra Hořejšová ve spolupráci s kastelánem ledečského hradu Luďkem Šímou. Poslední dva roky s nimi ale spolupracují i žáci ledečské základní školy a také studenti tamního gymnázia.

„Tvoří s námi kostýmy a proměňují se ve strašidla. Je skvělé, jak to funguje, že máme úspěch. Loni jsme zaznamenali rekordní účast přes 300 dětí, které šly s lístečkem plnit úkoly. Spolu s dospěláky to mohlo být kolem tisícovky návštěvníků,“ uzavřela s úsměvem Chvátalová.