VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci z Chotěboře ohlídají pořádek také ve Ždírci

Chotěboř – Působnost městských strážníků v Chotěboři se podstatně rozšíří.

27.3.2015
SDÍLEJ:

Ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Od května by měli dohlížet i na pořádek v sousedním městě Ždírec nad Doubravou.

Chotěboř a Ždírec se tak stanou zřejmě jedinými městy na Vysočině, kde by taková spolupráce měla na základě smlouvy do budoucna fungovat.„K tomuto kroku došlo na základě vzájemné smlouvy. Záleží nám na tom, aby naše městská policie byla vidět, navíc město Ždírec o služby městské policie stojí," upřesnil starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

„Ano, bylo to město Ždírec, které oslovilo Chotěboř a požádalo o výpomoc v oblasti služby městské policie, ale udělali jsme to poprvé už před sedmi lety," upřesnil starosta Ždírce Jan Martinec s tím, že tehdy se chotěbořští radní k žádosti nestavěli zrovna vstřícně. „Vysvětlili nám, že městská policie má dost práce se zajišťováním pořádku v Chotěboři. Nicméně loni na podzim jsme oslovili radní znovu. Ukázalo se, že nový starosta Škaryd a místostarosta Janovský jsou té myšlence nakloněni. Navíc že plánují počet městských strážníků zvýšit," upřesnil vývoj jednání starosta Martinec.

Služby nebudou v plném rozsahu

Jak budou strážníci z Chotěboře ve Ždírci působit, to bude podle starosty Martince záležet na obsahu smlouvy, kterou sepisuje právník z Havlíčkova Brodu. Tam bude přesně určen limit činnosti strážníků, jak bude služba vypadat, jaké budou náklady. „Strážníci z Chotěboře by měli začít ve Ždírci působit od května. Měli bychom zájem o všeobecný dohled nad pořádkem ve městě, pořadatelskou činnost, kontrolu silničních přechodů. Zároveň bychom chtěli naše městské kamery napojit na pult centrální ochrany městské policie v Chotěboři," vysvětlil starosta Martinec. Záměr schválilo zastupitelstvo města, na činnost městské policie město Ždírec vyčlení zatím zhruba 100 tisíc korun ročně. Podle ředitele městské policie Chotěboř Jiřího Novotného nebude ale možné poskytovat pořádkovou službu ve Ždírci v plném rozsahu.

„Činnost městské policie z Chotěboře bude ve Ždírci omezená. Bude fungovat pouze na základě objednávky ze strany města Ždírec. V žádném případě nebude jeden chotěbořský strážník ve Ždírci k dispozici nepřetržitě. To by oslabilo naši činnost ve městě Chotěboř," zdůraznil Novotný.

Dohoda bude uzavřena například na určitý počet hodin za určité časové období, na určitý druh činnosti.

Podle starosty Tomáše Škaryda město Ždírec samozřejmě za veškeré služby městské policie zaplatí podle smlouvy. Strážníci budou ve Ždírci dohlížet nejen na pořádek, ale budou také měřit rychlost ve městě i jeho místních částech. To podle tajemníka městského úřadu Chotěboř Milana Linharta poněkud zkomplikuje život řidičům, kteří milují rychlou jízdu a neradi šlapou na brzdu. „Pokuty za překročení rychlosti budou řidiči platit nikoliv ve Ždírci, ale až v Chotěboři, takže je čeká dvojnásobná starost," podotkl tajemník.

Věc dohody

Taková vzájemná výpomoc mezi městy, která, aby udržela pořádek, si navzájem půjčují městské strážníky, není vůbec obvyklá. O podobné spolupráci uvažovalo zhruba před sedmi lety město Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou.

světelští městští strážníci měli změnit zhruba třikrát ročně své působiště. Na několik hodin měli jednou za čas zajet do sousedního města Ledče nad Sázavou, a posvítit si tam na neukázněné řidiče. Ke vzájemné spolupráci nakonec nedošlo, protože Světlá má městské strážníky pouze tři, kteří v plné sestavě slouží jen při nárazových akcích, jinak se ve službě střídají ve dvou.

Že smlouva, kterou mezi sebou uzavřelo město Chotěboř a Ždírec, není obvyklá, potvrdil zástupce ředitele městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

„Vzájemnou výpomoc tohoto typu zákon umožňuje na základě smlouvy. Záleží ale na podmínkách příslušného regionu a hlavně ochotě jednotlivých měst řešit problémy s dodržováním veřejného pořádku u sousedů," vysvětlil Maštera. Také o služby městských strážníků z Jihlavy projevilo zájem například několik měst na Humpolecku. „Jihlavští radní to ale zamítli s tím, že městská policie v Jihlavě byla zřízena především k tomu, aby zajistila pořádek v Jihlavě. Pokud vím, žádné město na Vysočině, které má svou městskou policii, nezajišťuje pořádkovou službu pro město jiné, které městskou policii nemá," konstatoval Maštera.

Podle názoru ostatních městských strážníků z Kraje Vysočina se může taková spolupráce stát pro chotěbořskou městskou policii doslova břemenem. Strážníci z Chotěboře budou pod palbou kritiky chotěbořských občanů, kteří jim budou vyčítat, že hlídají pořádek „u sousedů", ale na vlastní město zapomínají.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení