„Nárůst přestupků v těchto oblastech se v létě stává určitým pravidlem,“ povzdechl si ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný. Zdůrazňuje, že občas se podaří dokonce původce podobných přestupků odhalit.

„Například v parku V. Fialy jsme jednomu přistiženému uložili blokovou pokutu. Několikrát po sobě jsme vyzvali skupinky mladistvých, ať si po sobě uklidí poházené lahve a krabičky od cigaret,“ uvádí ředitel příklady.

Co dělá v poslední době městským strážníkům největší starosti, je chování mládeže, v některých případech nezletilců, kterým v době prázdnin zachutnal noční život. „Vybírají si určité lokality, hlavně sídliště Na Chmelnici. Popíjejí tam alkohol a kouří cigarety,“ uvádí smutné zkušenosti Novotný.

Proto strážníci v těchto lokalitách zvýšili pravidelné kontroly. Podařilo se jim tak přistihnout patnáctiletého mladíka, který se procházel po kapotách zaparkovaných aut, nebo jeho o rok staršího vrstevníka, kterému strážníci zjistili dechovou zkouškou téměř tři promile.

Proto se někteří „rošťáci“ po častých kontrolách zřejmě rozhodli nebýt strážníkům moc na očích. „Postavili si boudu na cizím pozemku. Holdovali alkoholu tak, že poškozovali cizí majetek,“ vylíčil Novotný. Když strážníkům došla trpělivost, nechali objekt strhnout.