VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středoškoláci si připomenou listopadové události roku 89

Havlíčkobrodsko – Události 17. listopadu 1989 si právě v těchto dnech připomínají také učitelé a studenti středních škol na Havlíčkobrodsku.

11.11.2014
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodské gymnázium si také připomene události listopadu roku 89.Foto: Kristýna Jelínková

Zajímavý projekt připravili v této souvislosti například v Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod.

„Rozhodli jsme se blížícímu výročí listopadové revoluce věnovat jeden celý den, konkrétně pak tento pátek," uvedl ředitel školy Jiří Forman. „Naplánovali jsme několik aktivit, které jsme nazvali Sametový pátek. Chceme tak našim žákům přiblížit události, ke kterým u nás došlo před pětadvaceti lety, protože žádný z nich je nezažil. Myslíme si, že by škola měla žáky vést k tomu, aby si vážili svobody a demokracie," zdůraznil Forman.

Jak to bylo v Brodě?

Na studenty čeká například přednáška historika Michala Kampa, který je seznámí s průběhem a osobnostmi listopadu 89 v Havlíčkově Brodě. Sledovat budou i dobové filmové dokumenty. „Připraven je i kulturní program ve školní kavárně. Žáci si poslechnou hudební skladby z té doby a texty, které se k ní bezprostředně vztahovaly. O všem pak budou sami mezi sebou, ale i s vyučujícími diskutovat," pokračoval Forman.

Ani havlíčkobrodské gymnázium na blížící se výročí nezapomíná. „Listopad 89 je samozřejmě probírán ve všech společensko–vědních předmětech, ovšem detailněji se mu věnují ti studenti, kteří navštěvují nepovinný předmět Současné dějiny. Příjemným zjištěním je fakt, že tento předmět navštěvují v současné době skoro tři desítky studentů. Svědčí to o tom, že je novodobá historie zajímá," sdělil ředitel gymnázia Hynek Bouchal.

Studenti Gymnázia, SOŠ a VOŠ v Ledči nad Sázavou a také Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě jsou s událostmi 17. listopadu 89 seznamováni taktéž ve všech společensko-vědních předmětech. „Spoléháme na erudici našich profesorů, kteří si toto téma individuálně řadí do svých hodin," shodli se ředitelé uvedených škol Ivana Vitisková a Ladislav Fiala.

„Popravdě řečeno, k událostem listopadu 1989 v tehdejším Československu přistupuji v podstatě jako ke každé jiné školní dějepisné látce. V každém případě to je ale zajímavé téma, neboť to byli moji rodiče a další příbuzní, kteří tu dobu sami zažili," řekl Deníku havlíčkobrodský středoškolák Martin Kalina. „Myslím, že nejzajímavější z celého tématu je dozvědět se o tom, jak to před těmi pětadvaceti lety probíhalo přímo tady v Havlíčkově Brodě a kdo se nejvíce angažoval," podotkl Kalina. Podle jeho slov jsou v každé třídě žáci, které toto téma zajímá, jsou ale i takoví, kteří o něm nevědí vůbec nic. Výše oslovení ředitelé škol ale takoví pesimisté nejsou. „Naši studenti základní vědomosti mají. Nebudou sice nikterak hluboké, ale ty nejzákladnější poznatky, fakta, události a osobnosti dají zcela jistě dohromady," zamyslel se ředitel brodského gymnázia Hynek Bouchal.

„Domnívám se, že především naši gymnazisté vědí, co se v roce 1989 u nás stalo. V každém případě je ale nutné, aby škola obecně mladým lidem události revolučního roku 1989 neustále připomínala," uzavřela ředitelka ledečského gymnázia, SOŠ a VOŠ, Ivana Vitisková.

Autor: Redakce

11.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení