„Je to vlastně rozloučení se sklářskou pecí. Návštěvníci mohli naposled vidět práci významného skláře Františka Nováka z Dobronína, který se specializuje na výrobu replik historického skla z období 2.-18. století,“ informoval za havlíčkobrodské muzeum Vysočiny ředitel Michal Kamp.

Děti si mohli vyrobit skleněnou minci a originální tašku a nechat si je na památku. Historická sklářská pec se zavírá. Jak vysvětlil Michal Kamp, její provoz a údržba stojí muzeum hodně peněz. A nenašel se nikdo, ani například sklářská škola, kdo by se chtěl o pec starat.

Repliku středověké sklářské pece ve Vlkovsku postavili zaměstnanci muzea před čtyřmi lety. Experimentální archelogický projekt si dal cíl ověřit středověké technologie a zachytit historii i současnost sklářství na Vysočině. Navázal na podobný projekt z počátku devadesátých let minulého století, který se uskutečnil v Moldavě v Krušných horách. Stavba pece přišla asi na dvě stě tisíc korun. Podíleli se i sponzoři. Podle ředitele Kampa muzeum nepočítalo s tím, že pec ve Vlkovsku bude stát na věky.