Vpravdě historické pokrmy v hospůdce s výmluvným názvem Plný břuch, předkládali hostům manželé Benešovi a Jarka Houserová z Brna.

Kolemjdoucím nabízeli Benešovi žitné placky a na ně oukrop, tvaroh s medem nebo česnekem, povidla i sádlo, v kotlíku se právě připravoval pořádný vývar.

Ze šermířky kuchařka

„Původně jsem byla členkou skupiny historického šermu, kde jsem vystupovala pod jménem Bella. Občas jsme během vystoupení návštěvníkům začali nabízet i něco na zub, co mělo připomínat středověkou kuchyni. Najednou jsem zjistila, že víc než historický šerm mě baví vaření," prozradila Iva Bella Benešová. Jak zdůraznila, jejich hospůdka, se kterou cestují po republice po různých řemeslných trzích a kulturních akcích, se zaměřuje výhradně na kuchyni 13. století.

„A proč? Protože kuchyni 13. století skoro nikdo nedělá, aspoň o nikom nevím," vysvětlila Iva Bella. Kuchyně z tohoto historického období připadá prý dnešním kuchařům příliš chudá, málo nápaditá, ale to není pravda. „Šli jsme do toho s manželem z gruntu - začali jsme v archeologickém ústavu v Brně. Byli jsme překvapeni, jaké pokrmy se ve 13. století vařily, jak mohly být chutné," konstatovala Bella. Ve 13. století jedli naši předkové hlavně kaši. Kaše sladké s ovocem i kaše s masem, maštěné sádlem. Naši předkové neznali rýži ani brambory. Ke kaši přikusovali různé placky, na placky mazali sýr. V časech hojnosti pojídali vepřové maso, bohatí zvěřinu, v postních dnech byly na stole ryby.

Místo soli koření

Hospodyňky ve 13. století používaly množství různého koření, které často nahrazovalo sůl. „Typickým středověkým pokrmem je oukrop. Ale pozor, není to česnečka. Středověký oukrop je směs krup a luštěnin. Česnečku z něho udělala až Dobromila Rettigová," vysvětlila Iva Bella.

Jak podotkla, jezdí se svou hospůdkou po Česku již třetí sezonu, na nezájem strávníků si nemůže stěžovat. „Je zajímavé sledovat, jak se hlavně děti, ale i dospělí, zmlsaní fastfoody, olizují nad obyčejným okropem," podotkla kuchařka s úsměvem.