Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Student chotěbořského gymnázia uspěl ve vědecké soutěži

Chotěboř – Je to úspěch století, říká ředitel Gymnázia Chotěboř na Havlíčkobrodsku Vladislav Smejkal.

17.11.2015
SDÍLEJ:

Nadaný student oktávy chotěbořského gymnázia si 19. října v Sono centru v Brně převzal cenu Česká hlavička 2015, tedy nejprestižnější ocenění, jakého u nás může mladý vědec dosáhnout. Rasocha mimo jiné hraje i na piano. Foto: České hlavičky/archiv

Student oktávy Vlastimil Rasocha se totiž stal laureátem ceny Merkur v nejprestižnější české soutěži pro mladé vědce Česká hlavička 2015. Ve své práci se zaměřil na ekonomickou analýzu vztahu mezi podváděním a diskriminací, která doposud nikdy nebyla v ekonomii zkoumána.

„O ekonomii se zajímám již od prvního stupně chotěbořského gymnázia. Nejvíce mě zaujala behaviorální ekonomie, která se nachází na pomezí psychologie a ekonomie," uvedl Rasocha. Dodal, že jde o nový obor, který má velkou budoucnost.

Stáž na Harvardu

„Aktivně jsem se také zúčastnil několika zahraničních letních škol, například na Harvardově univerzitě či dvouměsíční stáže v San Diegu. Tam jsem studoval právě behaviorální ekonomii pod vedením významných celosvětových profesorů," vysvětlil Rasocha. Podotkl, že právě v zahraničí dostal nápad uskutečnit experiment, díky kterému získal prestižní ocenění Česká hlavička 2015.

„Cílem mého výzkumu bylo zjistit, zdali diskriminace zvyšuje ochotu lidí podvádět. Svou tezi jsem ověřoval experimentem – zúčastnilo se jej 93 studentů Gymnázia Chotěboř. Všichni účastníci měli za úkol vyplnit krátký test, během něhož byli finančně motivováni k podvádění. Zároveň byli účastníci ze čtyřletého studia diskriminováni tím, že jim byl odepřen nárok na tabulku čokolády, kterou ostatní dostali," popsal Rasocha.

Výsledky jeho experimentu potvrdily tezi, že zatímco privilegovaná skupina nepodváděla vůbec, skupina diskriminovaná si přilhala o necelých jedenáct procent správně vypočítaných příkladů. „Svůj experimentální postup jsem také konzultoval s významným behaviorálním ekonomem profesorem Uri Gneezym z University of California San Diego," pokračoval ve výkladu Rasocha.

Nadaný student se ve volném čase také věnuje hudbě a aktivně hraje na klavír. „Dříve jsem hrál fotbal. Každopádně sport mě baví dodnes a také velmi rád čtu," konstatoval Rasocha. Teď ho čeká maturitní zkouška a následně se bude hlásit na vysoké školy do zahraničí.

„Mým snem je University Cambridge nebo London School of Economics a přijat jsem byl již na King's College v Londýně. Uvidíme, jak dopadnu na ostatních školách, a pak si vyberu," podotkl Rasocha s tím, že do budoucna by rád své závěry, k nimž došel, rozvinul a zaměřil se třeba na zkoumání platové diskriminace či kriminality menšin.

Na nadaného studenta je také velmi pyšný ředitel chotěbořského gymnázia Vladislav Smejkal. „Většina oceněných studentů na České hlavičce 2015 pochází z největších tuzemských měst, jako je Praha nebo Brno. Z toho důvodu je to pro malé město, jako je Chotěboř, obrovský úspěch. Vlastimil nejen skvěle reprezentuje školu, ale velmi motivuje i své spolužáky, kteří jsou rovněž velmi nadaní," řekl Smejkal. Podle něho je Vlastimil velmi cílevědomý a všestranný student.

Rady do praxe

A co na základě svého výzkumu doporučuje praxi? Například ředitel firmy by měl přistupovat ke svým zaměstnancům co nejspravedlivěji. Pokud by nějakou skupinu z nich znevýhodňoval, mohlo by se mu to ekonomicky vymstít.

Podvádění je totiž v našem každodenním životě všudypřítomné – našlo by se asi málo lidí, kteří například nikdy nepoužili tahák během písemné práce či nepřekročili nejvyšší povolenou rychlost o pár kilometrů za hodinu.

Rozšířenost amorálního chování a výše nákladů, jež jsou s ním spjaté, podnítily ekonomy k rozsáhlému výzkumu podvádění.

Autor: Filip Brož

17.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení