Včetně počítačové přípravy na něm do dobu dvanácti let pracovalo kolem čtyřiceti studentů.
Pravděpodobně v červnu by měla být maketa o rozměrech zhruba dva krát tři metry zpřístupněna veřejnosti, a to v přízemí Staré radnice.
„Zbývá ještě dokončit mosty přes řeku Sázavu, dále pomníky významných městských osobností a několik dalších drobností," řekl učitel technického kreslení a vedoucí celého projektu Jan Ruml.
Studenti staví model v měřítku 1:250. Práce na něm byly součástí takzvaných dlouhodobých maturitních prací.
Tři stovky domů jsou vyrobeny z třímilimetrových aranžérských desek, na nichž jsou nalepeny fasády připravené v počítači. Kašna a morový sloup na Havlíčkově náměstí, které by byly pro ruční práci příliš miniaturní, vznikly na 3D tiskárně. K dokončování modelu studenti požívají stromky, keře, travnaté koberce a další prvky ze stavebnic modelových kolejišť.
Maketa zachycuje stav města po druhé světové válce ještě před zásadní asanací centra v 70. letech minulého století.
Tehdy zmizely domy z městské části Na Louži, z dnešního Smetanova náměstí a přilehlé severní části, které nahradila panelová výstavba. „Na model se už nyní chodí dívat spousta pamětníků, stojí u něj třeba i hodinu a vzpomínají na jednotlivé detaily," řekl Ruml a pokračoval: „Nějakou přestávku si po dokončení modelu určitě dáme, ale bude-li poptávka, budeme určitě pokračovat," řekl Ruml.
Zájem podle něj projevila například majitelka zámku ve Světlé nad Sázavou Helena Degerme a někteří další zájemci. V úvahu připadá také další model Havlíčkova Brodu ze současnosti, nebo naopak z období Karla Havlíčka Borovského.
Podle starosty Jana Tecla by měl být model pravděpodobně v červnu při vhodné příležitosti zpřístupněn veřejnosti v přízemí Staré radnice. „Do budoucna bychom tento model chtěli doplnit také o nějaký audiovizuální program," řekl Tecl.