Tato závěrečná mobilita se soustředila na „evaluation", to znamená na zhodnocení celého programu, který probíhal v letech 2013 až 2015.

Jejich cesta vedla přes norské hlavní město Oslo, kde navštívili několik muzeí s vikingskou tématikou, skokanský můstek Holmenkollen a prohlédli si centrum města a historickou čtvrť. Po dvou slunečných dnech v Oslu odletěli na Island, kde je přivítalo větrné a mrazivé počasí, které je pro tento ostrov tak typické.

Oficiální program začal v pondělí ráno ve městě Hafnarfjördur, kde studenti v tamní škole představili nejen sebe, ale i svojí školu, Havlíčkův Brod a Českou republiku a zároveň zhlédli prezentace studentů z Turecka, Německa, Polska, Itálie a samozřejmě Islandu.

Poté následovala rychlá prohlídka města a den zakončili bowlingem a společnou večeří.

V úterý pokračovala prohlídka školy, která nabízí nepřeberné množství studijních oborů od kadeřnictví přes elektrotechniku až po stavebnictví. Následovali další prezentace, ve kterých studenti zhodnotili celý program a připomněli si předchozí mobility. Odpoledne všichni strávili v plaveckém bazénu a večeří v rodinách islandských studentů.

Středa byla ve znamení celodenního výletu po okruhu Golden Circle, který se nachází na rozhraní severoamerické a evropské tektonické desky, díky čemuž tamní krajina získává unikátní charakter. V rezervaci studenti navštívili největší vodopád v Evropě Gullfoss, gejzírové pláně a další úžasné scenérie. V závěru dne došlo ještě na návštěvu geotermální elektrárny, Island je totiž v této technologii světovou jedničkou.

Po čtvrtečním dopoledním vyplňování dotazníků o projektu odpoledne studenti navštívili přírodní lázně Blue Lagoon a závěrečný den programu strávili v Reykjavíku, islandském hlavním městě, kde si prohlédli například koncertní síň Harpa (nejdražší budova na Islandu, která vyniká svou moderní architekturou), katedrálu, parlament a mnoho dalších zajímavých míst.

V sobotu ráno se studenti vydali zpět domů, opět přes Oslo, kde si ještě stihli projít park Vigeland a v pondělí ráno se po dvacetihodinové cestě autobusem dostali do Prahy.

Celý program si všichni velice užili, získali tím jedinečnou možnost vyzkoušet si své jazykové dovednosti v praxi, poznali nejen cizí zemi a kulturu, ale především spoustu nových přátel.

Tato akce je realizována jako součást projektu COM-MP-2013-061 Partnerství škol Comenius v rámci Programu celoživotního učení.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie a spolufinancován z prostředků Kraje Vysočina.

Radek Hanold, Ondřej Reynek