Ti se totiž mohou dnes a zítra zúčastnit studentských voleb. Středoškoláci starší patnácti let budou moci vybírat mezi politickými stranami, které se později objeví i na reálných kandidátkách.

„Chceme přispět k výchově demokraticky smýšlejících a zodpovědných mladých lidí, kteří budou aktivně participovat na občanské společnosti," říká ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota, který inicioval první studentské volby před třemi lety.

Mezi zhruba čtyři stovky škol, které se jich v celé republice zúčastní, se zařadily také tři vzdělávací instituce z Havlíčkobrodska.

„Chceme naše studenty učit společenské zodpovědnosti, a tomu, aby se naučili k volebním urnám chodit i v dospělosti. Nabídli jsme to samozřejmě všem, tak uvidíme, jaká nakonec jejich účast bude," konstatovala ředitelka havlíčkobrodské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické, kde by se mohlo zapojit více než dvě stě studentů, Naděžda Vrbatová.

Až zhruba dvě stovky žáků by pak mohly k volební urně dnes a zítra dorazit i v Ledči nad Sázavou.

Poznají, jak volba vlastně probíhá

„Studenti by hlavně měli získat povědomí o tom, jak vlastně volby probíhají, jaký je jejich mechanismus, jak se organizují," zamyslela se Ivana Vitisková, ředitelka ledečského gymnázia a střední odborné školy.

Do studentských voleb se zapojí také na chotěbořském gymnáziu.

„Bereme to jako součást všeobecného vzdělávání a myslím si, že je potřeba studenty motivovat k tomu, aby se voleb účastnili i v pozdějším životě," podotkl už dříve ředitel gymnázia v Chotěboři Vladislav Smejkal s tím, že výsledek voleb je však vzhledem k věku studentů nutné brát s mírnou rezervou.

Volby nanečisto jsou, obecně vzato, mezi studenty velice populární. Nejenže jde o zpestření vyučování, ale mnozí středoškoláci prostě chtějí vyslovit svůj názor i přesto, že ještě nejsou plnoletí.

„Naposledy jsme si ve škole zkoušeli nanečisto prezidentské volby. Díky diskuzi, která jim předcházela, jsem měla šanci pobavit se o nich se spolužáky, což mi pomohlo v rozhodování. Jen mě trochu mrzí, že výsledek studentských voleb neměl na ty pozdější žádný vliv," prozradila třeba studentka z Habrů Kristýna Pospíšilová.

Výsledky studentských voleb by měly být známy již zítra večer.

Jan Štrobl