Z ekologického obalového materiálu vyrobili kostel Nanebevzetí Panny Marie.

„Tématem devátého ročníku soutěže, určené středním stavebním školám, je Technický div České republiky," uvedl zástupce pořadatele Pavel Sobol. Ten dodal, že mezi šestadvaceti přihlášenými školami vybere odborná porota šest finalistů.

„Ti se utkají v závěrečném kole, které se poprvé uskuteční v Ostravě. Autoři nejlepších staveb si odtud odnesou ceny v celkové hodnotě za více než čtyřicet tisíc korun," vysvětlil Sobol.

„Studenti si sami zvolili, kterou technickou stavbu považují za nejvýznamnější. V soutěži se nám tak sešel model mlýna, elektrárny, vysílače, přehrady či vysoké pece," přiblížil výběr tématu Sobol. Ten podotkl, že stejně jako v minulých letech se snažili finálové kolo přizpůsobit zaměření soutěže. „Letos tak vyhlásíme vítěze v ostravském Světě techniky, který je součástí areálu Dolní oblast Vítkovic," konstatoval Sobol.

Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka má širokou škálu využití a je stoprocentně recyklovatelná.

„Pořadatelem soutěže je český Svaz výrobců vlnitých lepenek, partnerem zábavní a vědecké centrum Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice a společnost EKO-KOM," popsal Sobol.

Ten dodal, že záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo životního prostředí.

Devátého ročníku projektu Stavby z vlnité lepenky se účastní rekordních šestadvacet středních škol ze všech krajů České republiky. Šest nejlepších staveb postoupí do finálového kola.

„Vítěz se může těšit na ceny v hodnotě dvacet tisíc korun. Stříbrný projekt dostane deset tisíc korun a škola na třetím místě obdrží dárky za pět tisíc korun," vyjmenoval Sobol. „Nově udělí odborná porota zvláštní cenu za jedinečný nápad nebo originalitu stavby v hodnotě pět tisíc korun," uzavřel Sobol.