„Tématem 11. ročníku soutěže je Originální turistická atrakce jako zviditelnění Česka v zahraničí. Studenti mají volnou ruku pro zpracování modelu, nesmějí však kopírovat již existující stavbu nebo turistickou atrakci. Hodnotí se originalita nápadu, neotřelá myšlenka a moderní přístup,“ uvedla Andrea Čeřovská z Crest Communications Ostrava.

Brodská stavební škola se této soutěže účastní již pošesté. Tentokrát svůj nápad realizují studenti druhého ročníku Ondřej Bednář, Lukáš Havelka, Vojta Michal, Vojta Kozel a Tomáš Pajer. O postup v soutěži bojují se stavbou, jejíž název zdánlivě připomíná Hvězdné války. Jméno Lukovotoon má ale prozaičtější důvod. Jedná se o zkratky jmen autorů.

„Navrhovaný objekt by měl být využíván jako rozhledna. Inspirací se pro studenty stal vrták do vrtačky,“ prozradil profesor Radek Kubát ze Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně.
V tuto chvíli mají studenti vyrobenou kostru jednotlivých podlaží. Jediným stavebním materiálem je vlnitá lepenka.

Havlíčkobrodské ADIVADLO.
Regionální přehlídka divadla pro děti a mládež se koná už po šestadvacáté

„Při tvorbě nechávám studentům volnou ruku. Nesnažím se je nijak ovlivňovat,“ dodal Radek Kubát.

Na vytvoření stavby mají účastníci soutěže čas do 26. května. Část stavebního materiálu získali od pořadatelů soutěže. „Cílem projektu je poukázat na ekologické výhody vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka nezatěžuje životní prostředí, je ekologicky zcela nezávadná a stoprocentně recyklovatelná,“ doplnila Andrea Čeřovská.

O postup do finále 11. ročníku soutěže bude bojovat celkem 30 škol. Na mladé stavaře a stavařky čekají ceny v hodnotě 40 tisíc korun. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnité lepenky ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM.
Novinkou letošního ročníku je hodnocení v kategorii Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní stavbu. Porota ohodnotí transportní obal, který školy a studenti vyrobí pro bezpečnou přepravu jejich modelu na finále. V červnovém finálovém kole potom porota udělí čtyři ocenění. Za nejlepší stavbu studenti získají 20 tisíc korun. Dalších 20 tisíc bude rozděleno mezi zbylé dvě místa a cenu za transportní obal.