Konkrétně pak studenti Gymnázia Havlíčkův Brod Maria a Jan Šimůnkovi, chotěbořský gymnazista Matyáš Havel a také Ondřej Chrbolka z Havlíčkova Brodu, student Střední průmyslové školy v Jihlavě.

„Naši studenti se soutěže Junior Internet, která nabízí několik kategorií, zúčastnili poprvé. Starší studenti se zapojili do kategorie Internet Design, do finále ovšem nepostoupili. Mladší vsadili na kategorii Internet věcí, kde bylo možné vyhrát jako první cenu 3D tiskárnu, a uspěli," uvedl ředitel havlíčkobrodského gymnázia Hynek Bouchal. Studenti Maria a Jan Šimůnkovi do boje o 3D tiskárnu vstoupili s projektem stroje na vaření čaje, který nazvali TEAmatic 3000. „Při finální prezentaci, která se uskutečnila v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, představili myšlenku svého projektu. Předvedli stroj na vaření čaje a nakonec čajem i porotu pohostili. Sklidili velký úspěch a nakonec zvítězili," pokračoval Bouchal. Ten dodal, že 3D tiskárnu věnovala škole společnost Prusa Research a supermoderní tiskárna najde uplatnění ve fyzikálním kroužku, ve výuce informatiky a dalších aktivitách školy.

Vítěze čeká cesta do Izraele

Sedm vítězů mezinárodní soutěže Cemach, mezi nimi i student chotěbořského gymnázia Matyáš Havel, se letos o prázdninách podívá do Izraele. Soutěž Cemach je kreativní soutěž pro studenty českých, slovenských, maďarských a polských středních škol s maturitou právě v poznávání moderního Izraele. Studenti zpracovali projekty v kategoriích se zaměřením na literaturu, výtvarné umění a internet. „Primárním účelem soutěže je seznámit studenty se současným Izraelem jako moderním, úspěšným a demokratickým státem, atraktivním pro cestování, obchod, vzdělávání i kulturní obohacení. Vedle toho by měli soutěžící získat dovednosti užitečné pro další studium i pro život," uvedli na webových stránkách soutěže její organizátoři. Úsporami energie, snižováním emisí v dopravě a ochranou životního prostředí se zabývá projekt Enersol.

Takovou problematikou se musejí proto zabývat i projekty středoškolských účastníků mezinárodní soutěže Enersolu, jíž se úspěšně zúčastnil i student jihlavské Střední průmyslové školy, Ondřej Chrbolka z Havlíčkova Brodu.  Ten zvítězil nejen v krajském kole, ale také v kole celostátním a posléze i v kole mezinárodním, které se uskutečnilo v Otrokovicích.

„Projekt, který jsem přihlásil do kategorie Enersol Inovace, úzce souvisel s nedávným ukončením podpory systému Windows XP. Jeho podstatou bylo doporučení firmám, jak co nejlevněji pořídit jiný výkonný a efektivní hardware, který by jim co nejdéle vydržel a který by současně šetřil i elektrickou energii. Projekt byl koncipován  pro firmy, které by potřebovaly nakoupit zhruba dvě stě počítačů," popsal obecné parametry svého projektu Chrbolka.  Jeho vítězný projekt bude pořadatel soutěže, jímž je Vzdělávací agentura Kroměříž, publikovat a propagovat. Ondřej Chrbolka se příští rok  chce do soutěže přihlásit znovu. Projekt Enersol vznikl v roce 2001 a až do roku 2005 byl společným programem 6 evropských zemí, včetně České republiky. Od roku 2004 paralelně s tímto evropským projektem začíná realizace českého projektu se stejným názvem, ale s českými a slovenskými školami, jejich pedagogy, žáky a studenty.