Vyzkoušeli si, jaký výcvik podstupují astronauti, tedy absolvovali interaktivní workshopy a přednášky. Na řadu přišel i simulovaný start raketoplánu.

V letošním roce se unikátního programu Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA), který proběhl ve vyhlášeném vesmírném centru NASA, určeném pro návštěvníky v americkém městě Huntsville státu Alabama, zúčastnilo celkem 306 studentů z 39 zemí.

Z České republiky se do něj zapojilo sedm studentů středních škol. Kraj Vysočina byl zastoupen jedním studentem z Havlíčkova Brodu.

„Během týdenního pobytu jsme zažili velice zajímavý program. Seznámili jsme se s americkým astronautem, který byl několikrát ve vesmíru, sestrojili a následně vystřelili model rakety, zkoumali jsme DNA jahody, vyzkoušeli si různé adrenalinové sporty i chůzi po Měsíci. Největším zážitkem bylo simulované létání ve stíhačce. Z projektu HLCA jsem si odvezla spoustu nezapomenutelných zážitků, na které budu ještě dlouho vzpomínat," shrnuje dojmy ze stáže studentka Markéta Vančurová.

HLCA si klade za cíl popularizovat vědu pro studenty středních škol a podpořit jejich zájem o kariéru v oblasti vědy a techniky. Speciální program zahrnuje řadu vědecko–technologických workshopů, přednášek a týmových cvičení, při kterých se děti zaměstnanců společnosti Honeywell ve věku od 16 do 18 let učí zábavnou a interaktivní formou používat teoretické znalosti z oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky do praxe. Velký důraz je kladen na rozvoj vůdčích schopností a dovedností každého studenta.

Vybraní studenti si v americkém vesmírném centru Space & Rocket Center například vyzkoušeli navrhnout, postavit a otestovat jimi sestrojenou raketu a prošli simulovaným tréninkem pro skutečné astronauty. Během programu se také setkali s vědci, inženýry a bývalými astronauty, kteří jim přiblížili své vlastní profesní zkušenosti.

„Naším dlouhodobým cílem je rozvoj nové generace vědců, inženýrů a vedoucích pracovníků, kteří se budou muset ve svých profesních životech poprat s řadou složitých výzev budoucnosti," uvedl Michael Bennett, prezident Honeywell Hometown Solutions.

„HLCA zapojuje výjimečné studenty do komplexního vzdělávacího programu, jenž studentům pomáhá zvýšit svůj potenciál a pracovní uplatnění v oblastech vědy a techniky," dodal Bennett.

Program je určen pro děti všech zaměstnanců společnosti Honeywell s hlavním pracovním poměrem, které studují střední školu.
„Aktivity společnosti Honeywell a jejích zaměstnanců mají v oblasti matematicko-vědeckých vzdělávacích projektů dlouhou historii a program HLCA je dobrým příkladem vzájemného úsilí a závazku vůči společnosti," uvedla Deborah Barnhart, CEO a Executive Director U.S.

Mojmír Svozil