Celkem letos studovalo sedmadvacet odsouzených žen. Na výběr měly buď obor Provozní služby, nebo Šití prádla. „Ze sedmadvaceti žen absolvují dvě z nich zkoušky již z civilního života, protože byly v průběhu studia propuštěny z výkonu trestu. Učební obor si pak dodělávaly na základě individuálního plánu. Zkoušky z oboru Provozní služby skládá čtrnáct studentek a z oboru Šití prádla třináct studentek,“ prozradila mluvčí Věznice Světlá nad Sázavou Jana Rajdlová.

„Závěrečné zkoušky probíhají podle jednotného zadání, které je společné pro všechny školy se zmíněnými učebními obory. Nezbývá než doufat, že všechny studentky budou úspěšné a podaří se jim získat výuční list, který jim může usnadnit návrat do řádného života po propuštění z výkonu trestu. To, že si ženy této příležitosti váží, dokládá skutečnost, že se dvě studentky ke zkouškám dostavily již z civilního života,“ vyzdvihl učitel Petr Hodný.

Zatím si u zkoušek všechny ženy vedly dobře. „Všechny praktickou i písemnou část zkoušky splnily. Při praktické části měly za úkol předvést, jak se během uplynulých dvou let naučily praktickým dovednostem a pracovním postupům charakteristických pro daný učební obor,“ přiblížila Rajdlová.

Studentky oboru Šití prádla čekalo ušití pracovních kalhot s gumou v pase a nakládanou kapsou na předním díle, zkouška v oboru Provozní služby pak byla rozdělena do dvou částí. „Ženy si losovaly přípravu jednoho z jídel čtyřchodového menu, přičemž součástí byla i obsluha přítomných hostů a stolničení. Poté musely ušít sáček na přezůvky,“ popsala Rajdlová.

Počet studujících je zhruba stejný jako v loňském roce. „Protože ale  učební obor Šití prádla otevíráme jen jednou za dva roky, končila nám loni pouze jedna třída provozních služeb,“ dodala mluvčí věznice.