Polámané stromy, utrhané krytiny střech, zničená škodovka. Tak to vypadá po sobotním vichru v Nejepíně u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Bouře, která se obcí prohnala, mohla mít sílu tornáda. Zkoumají to odborníci. "Prověřujeme vzniklé škody na porostech a na majetku v Nejepíně u Chotěboře na Havlíčkobrodsku," uvádí lovci bouřek z organizace Czech Thunderstorm Research Association. Tornádo se podle dostupných informací mohlo objevit také na Znojemsku.

V sobotu odpoledne se Vysočinou, jižní Moravou a Svitavskem přehnala silná bouřka. „Způsobila na několika místech poměrně výrazné škody. V tuto chvíli prověřujeme několik hlášení o možném výskytu tornáda. Nejpodezřeleji vypadají škody v obci Lubná blízko Poličky, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13. hodiny,“ informoval Český hydrometeorologický ústav.

Dosud jediné potvrzené tornádo z letošního roku řádilo koncem března u Letovic na Boskovicku. Prošlo asi čtyřkilometrovým územím a způsobilo lokální škody v lesích. Nejcitelněji zasáhlo oblast mezi Nýrovem a letovickou částí Zábludov. Mraky se tehdy začaly podezřele točit již u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.

Před třinácti lety se na Blanensku tornádo prohnalo také bezmála dvoutisícovou Olešnicí. Mnohem ničivější tornádo se ale prohnalo v červnu 2021 Břeclavskem a Hodonínskem, kde za sebou zanechalo velké škody na majetku a šest lidských obětí.

Kroupy ve Znojmě ze začátku týdne.
Sledujte radar: Na Vysočinu se ženou silné bouřky s možností krupobití

Nejničivější tornádo v historii Česka zpustošilo obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice, Mikulčice a místní části Hodonína Bažantnice a Pánov.