„V té době bývala velikonočně vyzdobena především světnice, ve které se odehrával prakticky veškerý rodinný a společenský život. Kromě toho to bývala jediná místnost statku, ve které se topilo," říkal průvodce Jindřich Holub návštěvníkům v úvodu prohlídky.

Upozornil je i na slavnostně prostřený stůl s několika charakteristickými velikonočními dekoracemi.

„Lidé zdobili stůl tím, co měli v té době a v tom čase k dispozici. Nechyběl na něm chléb, med, pečivo, vajíčka či věnec zdobený právě vajíčky a jablky.
A protože už bylo po půstu, můžeme na stole vidět i hrachovou kaši s uzeným masem. Duchovní rozměr Velikonoc lidé tehdy vnímali daleko více než my dnes, proto nebylo myslitelné, aby na stole chyběla Bible a na rtech modlitba. I když, popravdě řečeno, často mísili křesťanskou velikonoční tradici s lidovými, nebo i pohanskými zvyky. K výzdobě světnice, ale i jiných částí stavení, využívali často i rozkvetlé kočičky, které můžete vidět za obrázky či za křížky," pokračoval Holub.

Jeho výklad v tu chvíli pozorně poslouchali například 
i manželé Dvořáčkovi, kteří do Michalova statku přijeli se dvěma vnoučaty.

„Jsme z Telče, vnoučata ale vyrůstají tady nedaleko v Okrouhlici. Už jsme tady jednou s nimi byli, bylo to vloni před Vánocemi. Líbilo se nám tady, a tak jsme si řekli, že se do Pohledi vypravíme i teď o Velikonocích," řekla Milada Dvořáčková. „Oceňuji hlavně detaily, na nichž je velikonoční expozice v Michalově statku postavena. A navíc se mi vybavila i nejedna vzpomínka 
z dětství. Babička z matčiny strany totiž mívala hospodářství, a když se rozhlédnu po statku a vidím tady ten vypřažený žebřiňák, kola s loukotěmi, nářadí ve stodole, ošatky, košíky tady v komoře, dřevo a támhle spokojeně přežvykující kravky ve chlévě, jako bych se tam vrátila," usmála se Milada Dvořáčková a vydala se s manželem a dětmi na prohlídku dalších částí statku. Nahlédli do černé kuchyně, kůlny a stodoly, prošli dvorem k nevelkému chlévu 
a brankou prošli k sousednímu stavení, kde byly například k mání drobné výrobky 
z keramiky a další ozdobné 
a dekorativní předměty.

Staročeské Velikonoce na statku a v Pohledi v sobotu doprovodil i velikonočně laděný kulturní program. S kytičkou písní a koled, za značného zájmu diváků, opakovaně vystupoval folklorní soubor Škubánek pod vedením Evy Pejchalové.

Busta císaře Františka Josefa I.

„Velikonocemi jsme odstartovali letošní sezonu. Ta bude v Michalově statku pokračovat třemi letními akcemi a v zimě ji zakončí Staročeské Vánoce," uvedl správce skanzenu, starosta obce Pohleď a současně i člen Spolku pro obnovu Českého království Jindřich Holub.

"Na červen jsme připravili přehlídku tradičních řemesel a připomínku svátku Svatojánské noci. V srpnu budeme pokračovat slavnostním odhalením busty císaře Františka Jose
fa I. u příležitosti stého výročí jeho úmrtí a v prosinci pak zmíněnými Staročeskými Vánocemi," vyjmenoval Holub s tím, že organizačně za všemi zmíněnými akcemi stojí především Spolek pro obnovu Českého království.