A těšit se opět můžete na tradiční stezky či dálkové pochody i netradiční a tematické workshopy, tentokrát zaměřené na správné stravování.

Místní potraviny, sezonní strava

Tradiční akce pro širokou veřejnost se koná v Kněžicích, v neděli v 10 hodin. Tentokrát bude celá o jídle. Akce bude propagovat místní potraviny, sezónní stravu, produkty ekologického zemědělství, fair-trade, tradiční pokrmy, vegetariánskou a veganskou stravu, netradiční pochutiny, budeme péct chleba i bezlepkové pečivo. Naučíme vás, co se dá jíst v naší divoké přírodě, a děti se vydají na lov.

Nebudou chybět atrakce jako stříhání ovcí, jízda ve voze. Jídelna bude vařit tradiční vysočinské pokrmy. Můžete navštívit čajovnu, nebo se naučit dělat to nejlepší kafe. Poteče místní pivo Ruprenz, součástí budou farmářské trhy. Akce začíná v 10.00, končí v 16.00, můžete se těšit na koncert skupiny Bezobratři (13.00). Vstupné včetně koncertu je 50 Kč dospělý, 30 Kč děti, alternativou vstupného je potom nohavice vlastními silami vyrobeného štrůdlu přihlášená do soutěže. Součástí akce bude i Den otevřených dveří ve Střížovském mlýně. Zde vás mlynář provede od mlýnicí mezi 12.00 a 18.00 mlýnem a jeho historickým ústrojím každou celou hodinu. V rámci akce bude slavnostně otevřen stan pro biodiverzitu, nový mobilní prvek Chaloupek na propagaci přírody Vysočiny.

Nesměřské údolí u Velkého Meziříčí se otevře v neděli, 27.4.2014 od 13.00 hodin. V plánu je vycházka Nesměřským údolím. Trasa začíná u Poexu u odbočky na Letnou, začátek je shodný se začátkem naučné stezky. Cestou budete poznávat svět bezobratlých, dozvíte se, jak se dorozumívá hmyz, a zjistíte, jak komunikovat na dálku pomocí zvuků. V cíli vás čeká zvídavé bludiště, projížďka na loďkách, živá ukázka dravců, tvůrčí dílnička, opékání špekáčků a jiné aktivity.  Trasa je dlouhá 3 km, cíl je nedaleko Nesměřské hájenky. K cestě zpátky můžete využít silnici.

Den Země v Novém Městě na Moravě se koná v sobotu, 26.4.2014. V plánu je třetí ročník dálkových pochodů od 3km do sta, letos podpořen městem NMNM. Na nejkratších tratích tvořivé a soutěžní aktivity, nebo gaocaching.

Den Země v Horní Krupé je v sobotu,  26.4.2014. V Horní Krupé se začíná tradičně úklidem okolí obce (od 14.00).Zároveň začínají i oslavy Dne Země zaměřené na samozásobitelství a samopěstitelství, součástí programu bude i prodej, výměna a burza sadby, trvalek a bylin. V 17:00 bude slavnostně otevřena výstava o Přemyslu Pitnerovi), v 19:00 na všechny čeká přednáška a odchyt netopýrů. Pro účastníky úklidové brigády budou buřty zdarma, vstupné na hornokrupský Den Země je 40 Kč.

Veronika Saláková