Tak například vypadaly poslední svátky v havlíčkobrodské nemocnici.

„Sloužil jsem dva dny před Štědrým dnem, čili 22. a 23.12 během dne a bylo toho opravdu moc. Záchranka měla hodně výjezdů. Plné čekárny v nemocnici, plné ambulance. Člověk by tomu nevěřil, ale je to tak, že někteří lidi chtějí asi na Vánoce do nemocnice," konstatoval zkušený lékař zdravotnické záchranné služby z Havlíčkova Brodu, Petr Charvát. Podle jeho názoru v některých případech především ti, kteří jsou opuštění, nechtějí zůstat na Vánoce sami doma, chtějí do společnosti, i kdyby to měla být nemocnice. Smutné bývají vánoční svátky podle doktora Charváta hlavně pro seniory. „Někteří jsou nemocní a nechtějí být rodině na svátky na obtíž, tak chtějí raději do nemocnice, kde se o ně postarají sestry. A nebo, což je nejhorší, je odloží rodina, aby doma byl klid na svátky," povzdechl si lékař a dodal: „Zažil jsem i případ, že si rodina vezme domů některého ze svých členů z Domova důchodců nebo jiného zařízení. Rodina je má pár dní doma, ale péči o ně nezvládá. Už na to nestačí, a tak se tito lidé vracejí dokonce ještě před Štědrým dnem zpět, samozřejmě přes nemocnici," popsal doktor Charvát téměř čítankový příklad. Názor lékaře Petra Charváta, že vánoční svátky bývají pro staré a osamělé lidi těžkou zkouškou, potvrzují i další odborníci.

„Na Štědrý den není o moc více telefonátů než v jiné dny, ale bývají závažnější, protože lidé samotu neunesou," říká Jan Lorman, ředitel sdružení Život 90, které provozuje telefonickou krizovou pomoc Senior telefon.

„Mezi časté problémy třeba patří, že dospělé děti mají vlastní rodiny, se kterými tráví Vánoce, a své rodiče ke štědrovečernímu stolu nepozvou," upozornil Lorman na častý problém. Opuštění lidé pak berou podle odborníků zavděk jakýmkoliv sociálním kontaktem.