Pouť v parku si neumí představit hlavně rodina Degerme ze světelského zámku. „Park je udržovaný. Je to kulturní památka. Není pro pouťové atrakce vhodný,“ konstatoval Viktor Degerme. To že se v parku koná každý rok festival Sázavafest je podle jeho názoru rozdíl. „Lidé do parku přijdou, zas odejdou. Zůstane pošlapaná tráva, ale co zůstane po atrakcích?“ nadnesl.

Světelský park jako pouťový areál není dobrý nápad. To si myslí zahradní specialista Pavel Kosík, který se o park stará. „Málokde mají města takový park. Některá místa jsou podmáčená i když je sucho. Občas spadnou staré stromy. Už hudební festival je na hraně, natož pouťové atrakce. Vibrace ze strojů mohou nevratně poškodit stromy v okolí,“ řekl Deníku.

Svatováclavská pouť Světlá nad Sázavou

Jak dodal, na světelském náměstí zůstává po atrakcích rozbitá dlažba. Park bude vypadat mnohem hůř. Pouť v parku se prý nelíbí ani památkářům z Telče. Národní památkový ústav v Telči v březnu obdržel žádost Městského úřadu Světlá o pořádání pouti v zámeckém parku. „Park je součástí areálu nemovité kulturní památky. Správní řízení se však neuskutečnilo, jelikož žadatel, městský úřad, vzal žádost zpět a závazné stanovisko státní památková péče tedy nevydala,“ sdělila Deníku mluvčí úřadu Ilona Ampapová.

Petici proti pouti sepsal student gymnázia z Ledče nad Sázavou, který ve Světlé bydlí, Jakub Stočes. „Všichni víme, jak vypadá zámecký park po Sázavafestu. Netrapme přírodu,“ vyjádřil se v petici student a zdůraznil, že těžká technika park poškodí. Jedním z těch, kdo petici podepsal, je například obchodník Vladimír Laňka. „Podepsal jsem, protože pouť v parku je nesmysl,“ prohlásil. Živnostník Milan Dušek naopak považuje protesty kolem pouti v parku za zbytečný povyk.

Světelská pouť v parku budí vášně
Svatováclavská pouť je tradiční. Letos nemůže být na náměstí, kvůli rekonstrukci. Pořadatel pouti a město vybrali park. Osmnáct hektarů parku totž patří městu. Ochránci přírody protestují. Radnice slibuje, že organizátor udrží pořádek. Jako jistinu složil kauci sto tisíc.

Petici radnice převzala. Bylo na ní podle starosty Aubrechta 108 podpisů, z toho čtyřicet cizích lidí. „Radní vzali petici na vědomí,“ poznamenal. S pořadatelem pouti Františkem Lagronem má už radnice podepsanou smlouvu.

Jak starosta doplnil, radnice se s pořadatelem dohodla na přísných pravidlech. „V parku nebude doprovodná technika. Pořadatel park uklidí, postará se o bezpečnost. Převzal odpovědnost a složil kauci sto tisíc korun,“ zdůraznil Aubrecht.

Deník pořadatele Františka Lagrona z Pardubického kraje kontaktoval. „Pouť pořádá strýc, shodou okolností také František Lagron. Co starosta Aubrecht říká, je pravda. Ve Světlé bude pořádek,“ sdělil pořadatelův příbuzný František Lagron.

Práce na náměstí ve Světlé nad Sázavou.
Nejlepším městem pro podnikatele na Vysočině je Světlá nad Sázavou

Radnice pro pouť vyhradila asi čtrnáct tisíc čtverečních metrů. To je podle starosty Františka Aubrechta dokonce méně než pro Sázavafest. „Je to nejméně zalesněná plocha bez stromů,“ upřesnil.

Svatováclavská pouť ve Světlé má tradici. Pravidelně byla na náměstí Trčků z Lípy a v okolních ulicích. V roce 2020 kvůli koronaviru nebyla vůbec. Loni ano, ale malá. Letos, kvůli rekonstrukci náměstí radní hledali řešení. Padla volba na park. „Rada s tím na žádost pořadatele souhlasila,“ dodal Aubrecht.

Do budoucna chce ale radnice najít pro pouť trvale jiné místo. Na nově opraveném náměstí to nebude. „Vzhled náměstí se po revitalizaci změní, zmizí tolik otevřených ploch,“ upřesnil Aubrecht.