Pokud je hezké počasí, tak tolik návštěvníků obvykle přichází. Právě dnes ve Světlé Svatováclavskou pouť začíná. Kromě prodejních stánků a pouťových atrakcí nabídne i kulturní program na zámku či prohlídky podzemí.

„Naší pouti se zúčastňuje kolem dvou set trhovců. Dále bude v centru asi dvacet různých atrakcí a za příznivého počasí tudy projde během víkendu kolem dvaceti tisíc návštěvníků," shrnul ve zkratce tajemník světelské radnice Jiří Moučka.

Kvůli bezpečnosti návštěvníků pouti je náměstí Trčků z Lípy od středy pro veškerou dopravu uzavřeno, dnes se uzavřou i přilehlé ulice Lánecká, Komenského a Nádražní.

Už v pátek se uskuteční pouťová zábava v tanečním sále Společenského domu. Po osmé hodině večer tam vystoupí SSM – Sraz Světelských mániček, Nice Navels a Exit, zítra ve stejný čas začnou hrát žďárští Liquid Face.

Kdo nechce strávit veškerý čas mezi stánky a na zábavních atrakcích, má možnost nahlédnout do středověkého podzemí v centru města. Prohlídky začínají v neděli každou celou hodinu, a to od 11. do 17. hodiny, kdy vyjde poslední skupina. „Pokud je počet zájemců v plánovanou hodinu prohlídky vyšší než stanovený limit, můžeme nabídnout návštěvníkům i mimořádný termín prohlídky. Průvodci jsou připravení, tak jako v minulých letech, provázet v intervalu zhruba třiceti minut. V loňském roce využilo možnosti navštívit středověké podzemí o pouti asi sto lidí," prozradila Dagmar Sedmíková ze světelského infocentra.

Kromě toho upozornila na nově otevřenou výstavu Prostor a čas – Santiniovské etudy. Koná se v galerii Na Půdě. „Není tematicky směřovaná k pouti a ani nepředpokládáme zvýšený zájem návštěvníků. Jedná se však o velmi zajímavou výstavu Klubu výtvarných umělců Horácka. Návštěvníci mohou vidět díla vytvořená různými technikami. Je to malba, kresba, grafika, sochařství, sklářská tvorba, fotografie, práce s kovem, šperkařství, keramika i design," přiblížila Sedmíková. Výstavu mohou lidé vidět zítra i v neděli od 13 do 16 hodin.

A ani světelský zámek nezůstal s nabídkou akcí pro návštěvníky pouti pozadu. Ode dneška do neděle připravil atrakce na nádvoří, tvůrčí dílničky, bonusové prohlídky zámeckých expozic a prohlídky dětských expozic. Takzvané noční prohlídky zámku se uskuteční v 18, 19 a 20 hodin, poslední pouze při minimálním počtu deseti lidí ve skupině. Nutná je rezervace na adrese info@zameksvetla.cz nebo na čísle 778 075 588.

Kateřina Malá