Když kdekoli, především na Brodsku, Žďársku a Jihlavsku, nedokážou udělat speciální náhradní klíč, zákazníka odkážou na Klíčovou službu na Humpolecké ulici v Havlíčkově Brodě.  Na dlouhém ponku tam nestojí jeden, ale několik speciálních strojů, některé jsou digitálně a číslicově řízené. Nad nimi se sklání a za páky citlivě a na fous přesně tahá muž, po jehož prvních slovech příchozí pozná, že mluví se skutečným odborníkem.

O zámcích a klíčích z teorie i praxe ví jako málokdo. Odborná práce je jeho životní hobby.

„Než jsem si na štít firmy dovolil napsat Klíčová služba, sbíral jsem dlouhý čas zkušenosti a shromáždil u nás dostupnou techniku, na cenu strojů jsem se neohlížel," říká Novotný a vítá i ty, kdo přicházejí s poslední nadějí, protože jinde neuspěli.

V dílně, která je současně bohatě zásobeným obchodem s klíči, zámky a dveřním kováním, se většinou na počkání vyrábějí všechny možné druhy dveřních klíčů, ale také autoklíčů, opravují se zámky, i ty malé, visací ke stodole a zahradní brance, i ty k trezorům, co odolají kasařům.

Sem tam řeší i nějaký ten oříšek

Občas mistr dílnu zamkne a jede k nešťastníkovi, jemuž se doma zalomil vložkový klíč nebo z nějaké příčiny byt nedokáže odemknout.

„Už několik dnů jezdím autem, motor nastartuji i vypnu, ale klíč nevytáhnu, takže musím s sebou vozit spolujezdce, který v mém autě počká, až si vyřídím, co potřebuji, nebo nakoupím," říká mistrovi řidič, který vůz, aby mu s ním nikdo neodjel, zaparkoval přímo před dílnou. I tento technický kiks Petr Novotný dokázal opravit.

Jiný šofér zase pro změnu koupil auto z druhé ruky a pouze s jedním klíčem – jinými slovy další oříšek.

„To je riskantní, co když klíč ztratím, nebo si ho zabouchnu uvnitř?" – medituje muž a za čtvrt hodiny odjíždí  s rezervou, byť šlo o autoklíč  s čipovým kódem v ceně patnácti set korun.  Petr Novotný odhaduje, že jen promile zákazníků z technického důvodu zklame.

Možná by jako sv. Petr uměl odemknout i nebeskou bránu. K tomu však příležitost zatím nedostal.

Ivo Havlík