Odborné práce provádí přibyslavský restaurátor Petr Máša. Práce na soše by měly skončit zhruba do dvou měsíců.

Průběh restaurátorských prací na soše není jednoduchý. „Jedná se o složitou technologii, která se těžko stručně a laicky vysvětluje. Existuje až patnáct postupů, které je třeba dodržet. Nejdřív musíte sochu očistit, omýt, odstranit mech, lišejník, nánosy, které vznikly působením výfukových plynů. Ideálně by se měla socha čistit asi každých pět let," vysvětlil restaurátor.

Náročné opravy

Socha českého patrona na Bechyňově náměstí přečkala dvě světové války. „Jenom při bojích na konci druhé světové války kousek pravé nohy urazila střepina," upřesnil místostarosta Přibyslavi Michael Omes. Obyvatelé Přibyslavi sochu opravili. Amatérská oprava vydržela asi 70 let, než památku poničili výtržníci.

„Nová doba" dala soše řádně zabrat. Nejdřív nějaký neznámý zloděj ze sousoší ukradl dva kamenné andělíčky, které dělají sv. Václavu nebeský doprovod. Místo nich jsou dneska na soše kopie. Další újmu způsobil předloni v době přibyslavské pouti mladík, posilněn zřejmě alkoholem. Ten se snažil na sochu vylézt. „Ulomil soše nohu, kterou obyvatelé Přibyslavi nechali opravit. Naštěstí ji neodnesl," konstatoval Omes. Od té doby skulptura vypadá jako válečný invalida.

Podle restaurátora Petra Máši je třeba při práci dbát na to, z jakého materiálu socha je. „Podstavec je z hrubozrnné žuly, samotná socha a andělíčci kolem jsou z pískovce," upřesnil restaurátor. Odborné práce, takzvaná prvotní konzervace, se provádí za pomoci chemie, kterou restaurátor na sochu nastříká. „Při takové práci je postup předem daný. Dodržet se musí, aby opravy měly smysl. Samozřejmě chybějící noha se na sochu vrátí. Připevním ji tak, aby ji nebylo možné znovu ulomit. Mám ji doma připravenou už rok a půl," podotkl restaurátor. Socha sv. Václava pochází z roku 1743, z pozůstalosti hejtmana Václava Všetečky z Polenska. Autor je neznámý. Během restaurátorských prací pravidelně kontrolují celý postup památkáři. Opravu sochy provádí Petr Máša většinou sám, občas mu pomáhá bratr, který je odborník na zlacení písma. V celé kráse by se socha českého patrona měla objevit na podzim. Kromě sochy světce nechá město Přibyslav opravit i Boží muka. Investice do oprav památek přijdou na necelý milion korun. Městu přispěl i Kraj Vysočina.