V současné době ve sklárně pracuje přes sedm set zaměstnanců. Propouštění začne koncem dubna a mělo by trvat asi tři měsíce. Nebude se tedy jednat o hromadné jednorázové propouštění, jak tomu bylo na podzim roku 2008, nicméně i tak postupně ztratí práci zhruba sto lidí. „V případě, že mě propustí ze skláren, tak to pro mě v osobním životě bude znamenat velké omezení. Většinu života jsem pracoval ve sklárnách ve Světlé a byl by pro mě velký problém sehnat novou práci,“ svěřil se jeden z dlouholetých zaměstnanců Crystalite Bohemia, který nechtěl být jmenován.

„Navíc mám na směně spoustu kamarádů a už jsme skoro jako rodina. Jsem rád, že už nejsem vázaný třeba hypotékou. Horší to budou mít ti mladí kluci, kterým teď také hrozí vyhazov,“ posteskl si zaměstnanec.

Světelský závod je zaměřený na linkovou výrobu nápojového a dekorativního skla. O nápojové sklo je prý stabilní zájem, ale dlouhodobě chybí odbyt na lisované dekorativní předměty. "Ta ztráta nastala v podstatě spuštěním sankcí proti Íránu. Írán byl největší trh pro tento druh zboží," uvedl pro ČTK Cerva. Svou roli ale sehrálo i například stále rostoucí plagiátorství ze strany Číny.

Světelské sklo odebíraly i jiné české firmy, které ho dekorovaly a pak také posílaly do Íránu. Sklárny podle Cervy hledaly náhradní programy a dokonce nabídly i nový design. "Nicméně ten úspěch se nedostavil," dodal Cerva.

Světelské sklárny Cerva koupil v roce 2009, navázal na tradici tehdejší zadlužené sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading a výrobu obnovil počátkem října stejného roku. O pokračování investic její majitel informoval i po loňském oznámení záměru prodeje.