„Po deseti letech vnímám, že svoji vizi, s níž jsem provoz ve sklárně obnovoval, jsem již naplnil. Proto jsem se rozhodl nabídnout sklárnu k prodeji,“ vysvětluje Lubor Cerva a dodává: „V současné době nemám konkrétního zájemce, celý projekt prodeje je na samém začátku a předpokládám, že bude trvat minimálně rok, než dojde k jeho uzavření.“

Společnost Crystalite Bohemia, jejímž jediným vlastníkem je právě Lubor Cerva, dále vlastní sklárny v Květné. Ty si majitel hodlá ponechat a nadále tak zůstat ve sklářském oboru. Zatímco světelské sklárny se zaměřují na linkovou výrobu nápojového a dekorativního skla, doménou Květné je ruční výroba a dekorace. V tuto chvíli obě sklárny zaměstnávají kolem tisícovky lidí a generují obrat přesahující 1,2 miliardy korun.

Již před časem se na internetu objevily informace o plánovaném propouštění několika stovek zaměstnanců. To jsou však podle majitele skláren jenom fámy. „Úmysl prodat světelský závod rozhodně nebude mít přímý ani nepřímý vliv na na současné fungování výroby a na zaměstnanost v obou sklárnách,“ zdůrazňuje.

Společnost Crystalite Bohemia ve Světlé obnovila tradiční sklářskou výrobu po krachu skláren v roce 2008, který byl tehdy pro město zdrcující a nezaměstnanost zde stoupla na dvacet procent. V současnosti je zde nezaměstnanost minimální, a to právě díky zdejším úspěšným firmám.

Zatímco dříve se světelské sklárny zaměřovaly především na dárkové sklo, dnes expandují v tom nápojovém a chlubí se nejmodernější technologií na jeho výrobu v Evropě. V loňském roce společnost zainvestovala do nových výkonných linek i do tavicího agregátu, který dokáže utavit 24 tun skloviny denně. V rámci dalšího rozvoje firma pořídila také nové automatické prohlížeče strojů.

V posledních letech se firmě dařilo udržovat příznivé ekonomické tempo a na začátku roku hlásila meziroční nárůst ve výši zhruba 190 milionů korun. Proniknout se jí doposud podařilo na trhy v 82 destinacích světa. Oblibu u zákazníků si získala také tím, že používá unikátní titanovou sklovinu, kterou disponuje pouze jedna další firma v Evropě. Podle výrobců, je díky ná nápojové sklo odolnější a udrží si čistou křišťálovost.