Mezi nejvýznamnější investiční akce města patří finální příprava stavby víceúčelové sportovní haly a revitalizace světelského náměstí.
„Rozpočet je opticky nižší, než tomu bylo v loňském roce. Město si také letos vezme další úvěr, přičemž počítáme také s daňovými výnosy a dotacemi," uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.
Město podle starosty nyní splácí tři úvěry v hodnotě patnácti a půl milionu korun, které by měly vypršet v letech 2018 a 2019. „Následně by Světlá měla být bez dluhů, ale ve hře je další úvěr, jelikož banky nabízejí velmi výhodné podmínky. Městu by v tomto směru velmi pomohlo, kdyby došlo k plnému obsazení průmyslové zóny," konstatoval Tourek.
Město chce také v letošním roce připravit finální projektovou dokumentaci na stavbu víceúčelové sportovní haly. „Světlá nad Sázavou žádnou sportovní halu nemá. Sportovní oddíly, například florbalisté či futsalisté, tak musí dojíždět do okolních měst. Sportovní halu by využily také místní školy," popsal Tourek.
Sportovní hala by měla být postavena v sousedství areálu základní školy Lánecká. Investiční náklady jsou předběžně odhadovány zhruba na šedesát pět milionů korun.
„Půjde o nadčasovou sportovní halu, kde se bude moct hrát například i extraligový volejbal. Po stranách hřiště totiž zbude více než třímetrový bezpečný prostor. Hala půjde také rozdělit na tři části pro potřeby školní výuky," řekl místostarosta města Josef Hnik. Ten podotkl, že vedle haly vznikne i odstavné parkoviště pro třicet aut.
Podle starosty půjde o společný projekt města a také světelské akademie, vyšší odborné školy, gymnázia a střední odborné školy uměleckoprůmyslové.
„Počítáme s tím, že výstavbu haly nebudeme financovat sami, ale že nám pomohou také dotační prostředky, o které požádáme nejen Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale také Kraj Vysočina," pokračoval Tourek. Ten dodal, že pokud vše půjde podle plánu a město obdrží dotace, mohla by stavba sportovní haly začít již ve druhé polovině příštího roku.
Světelská radnice také systémově opravuje a rekonstruuje chodníky ve městě.
Prioritu přitom mají ulice, kde chodí nejvíce lidí.
Zastupitelstvo města také schválilo finální studii revitalizace náměstí Trčků z Lípy. „Po revitalizaci se z náměstí stane klidová zóna s velkou plochou zeleně. Smyslem rekonstrukce je také odklonit dopravu, především pak nákladní automobily. Z toho důvodu již řadu let usilujeme o to, aby nám Kraj Vysočina schválil přemostění poblíž Penny Marketu. Zastupitelstvo v tomto případě také schválilo vyhledávací studii v hodnotě dvou set tisíc korun, která by měla zmapovat, zda most půjde vůbec postavit," uvedl Tourek. Podle něho je totiž nesmyslné, aby se kompletně zrekonstruovalo náměstí a následně tam znovu pustit kamiony.
„Chceme, aby se z náměstí stal hezký prostor, který bude pro lidi atraktivní. V plánu je například i částečné zpřístupnění nové části světelského podzemí," nechal se slyšet Tourek.
Celkově by rekonstrukce náměstí a stavba víceúčelové haly měla město stát okolo sta milionů korun. Půjde tak o jedny z největších investičních akcí za poslední roky. „V žádném případě nechceme město zadlužit. Bez dotací a podpory se rozhodně neobejdeme," uzavřel Tourek s tím, že v budoucnosti město také uvažuje o vlastním letním koupališti.