Zmínění investoři mají v plánu modernizaci kostela sv. Václava na náměstí Trčků z Lípy, respektive celkovou rekonstrukci místního zámku.

„Zastupitelstvo vyslovilo souhlas s finanční spoluúčastí města při obnově střešního pláště věže kostela sv. Václava a také s příspěvkem, který by noví majitelé využili při celkové a velmi nákladné rekonstrukci zámku," uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Vysvětlil, že děkanství i společnost Zámek Světlá požádají v nadcházejících dnech Kraj Vysočinu o poskytnutí přísluš-né dotace. „Součástí jejich žádostí musí být podle platných zásad vysočinského hejtmanství i prohlášení o finanční spo-luúčasti obce, na jejímž území se kulturní památka nachází," pokračoval Tourek.

Navýšení 
rozpočtu

Pokud Kraj Vysočina investorům dotaci poskytne, město Světlá nad Sázavou uvolní ze svého rozpočtu, a to v obou uvedených případech,  vždy po deseti procentech projektovaných  výdajů.

„To znamená 125 tisíc korun pro římsko-katolické děkanství a necelých 111 tisíc korun pro společnost Zámek Světlá," upřesnila místostarostka města Lenka Arnotová.

Ta ale současně upozornila na to, že pro pokrytí obou uvedených žádostí v požadované výši bude nutné, a to v rámci schvalování rozpočtu města na letošní rok, navýšit příslušnou rozpočtovou polož-
ku.

Oba představitelé rozhodnutí zastupitelstva kvitovali s odkazem na kulturní a historický význam obou památek, které jsou dominantami města.

Nejstarší písemná informace o kostele sv. Václava se objevila již v roce 1318. Jeho zajímavostí je neobvyklý tvar věže, jejíž horní patro je upraveno na způsob středověkého podsebití.

Zámek ve Světlé změnil v loňském roce majitele. Ti v současné době zahajují jeho celkovou rekonstrukci. Jejím výsledkem by kromě jiného měly být i dva muzejní okruhy. První bude věnován expozici evropského historického skla, druhý sklářství na Vysočině.