Podle mluvčí městského úřadu Blanky Sedlákové ukončí doktor Kurák praxi k 30. říjnu. Ale jeho pacienti, kteří trpí cukrovkou nebo mají problémy se srdcem, bez pomoci nezůstanou. „Především chci zdůraznit, že moji pacienti nebudou bezradně pobíhat po městě a hledat pomoc. To bych nikdy nedopustil. Hledám za sebe náhradu. Pokud vím, činí to i světelská radnice,“ řekl lékař Deníku. Jak vysvětlil, část jeho pacientů, asi dvě stovky cukrovkářů, převezme lékařka Pavla Smejkalová z Ledče nad Sázavou. „Co se týče mých dalších pacientů, to je asi 500 kardiaků ve vážném zdravotním stavu, tak každý má svého praktického lékaře. V Jihlavě je navíc otevřená moderní kardiologie, kam pacienty posílám,“ dodal. Svoje další pacienty, kterých je asi 800, zásobil léky nejméně na tři měsíce.

Mezi pacienty světelského internisty patří například klienti Sociálního centra Světlá nad Sázavou. To provozuje domov důchodců, pečovatelskou službu a denní stacionář. „Já se u doktora Kuráka neléčím, ale někteří naši senioři ano. Už mají za pana doktora náhradu,“ sdělila ředitelka Kateřina Klementová.

Jak upřesnil doktor Kurák, provozuje praxi už 51 let a plánuje odchod do důchodu. „Že odejdu, se ve městě ví už tři měsíce. Mrzí mě, že se o našem zdravotnictví píše pořád tak negativně. Myslím, že péče u nás je pořád na vysoké úrovni ve srovnání se světem,“ konstatoval lékař. Podle mluvčí městského úřadu Sedlákové se do hledání náhrady za internistu zapojila i radnice. „Zabývá se tím náš místostarosta Josef Hnik,“ upřesnila.

Podobné problémy jako Světlá řeší i jiná města a obce na Vysočině. „Odborných lékařů ubývá, stárnou. Někteří navíc mají další úvazek v nemocnici. To je časem vyčerpávající," konstatoval šéf Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko. Do roku 2025 podle něj zmizí v České republice 648 specialistů, a to hlavně v regionech jako je Vysočina. Dokonce i nemocnicím na Vysočině chybějí specialisté a ambulance omezují provoz.