„Věznice Světlá nad Sázavou využije této nabídky a vězeňkyně, které budou o toto očkování mít zájem, budou očkovány. V těchto dnech právě probíhá průzkum, kolik zájemkyň mezi odsouzenými bude. Malinko nám to časově komplikují dvousměnné pracovní směny a odjezdy odsouzených na venkovní pracoviště," informovala mluvčí věznice Eva Hodná.

„V ČR je podle údajů Vězeňské služby celkem 16,5 tisíce vězněných osob, to jest ve výkonu trestu a ve vazbě. Ne všichni jsou ale pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny, přičemž příspěvek na očkování proti chřipce samozřejmě dostanou jen naši klienti. Někteří také mají nárok na bezplatné očkování proti chřipce podle zákona, například osoby nad 65 let a těm je tedy hrazeno očkování z veřejného zdravotního pojištění jejich zdravotní pojišťovnou. Počty lidí, kteří z uvedených dvou důvodů čerpat příspěvek VZP nemohou, neznáme, nelze tedy odhadnout, kolik by tato akce stála. Výše příspěvku, který v současné době VZP svým klientům proplácí, je průměrně asi 270 korun na osobu, a to podle ceny vakcíny a částky za aplikaci," informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle Tichého tuto možnost, kterou VZP nabízí všem svým klientům od 1. října 2013, zvažuje využít například vedení věznice v Pardubicích či v Brně, VZP o tom již jedná s Vězeňskou službou.

Poplatky za poskytnutou zdravotní péči, tedy regulační poplatky, si však tyto skupiny osob musí platit stejně, jako všichni jiní státní pojištěnci, neboť, jak zdůraznil Tichý, na vězně se nevztahuje paragraf o hmotné nouzi, osobou v hmotné nouzi není osoba, která nastoupila výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byla vzata do vazby.