Nepořádek a plné kontejnery některým obyvatelům Ledče nad Sázavou dlouho vadily. „Věčně jsou nacpané. Nepořádek je i okolo nich, pytle, tašky, elektronika, zbytky jídla, obaly od konzerv, staré hadry. Kolikrát jsem viděl u kontejnerů cizí auto s pytlem. Jenže, když kontejnery nebudou, skončí ten nepořádek na zemi,“ postěžoval si obyvatel jedné z ulic rodinných domků Milan Krejčík.

Stará radnice v Havlíčkově Brodě. Prohlédněte si ji
Stará radnice v Brodě otevírá, po letech velkých oprav. Podívejte se

Podobné zkušenosti ale mají i další města. Podle místostarosty Michala Simandla musela Ledeč provést odpadovou revoluci v podobě rušení některých separačních míst. „Obyvatelé na ně byli zvyklí. Tato místa jsou, ale bohužel, často zneužívána místními podnikateli, firmami, obyvateli okolních obcí, chataři i chalupáři. Ti nerespektují obecní systém svozu odpadu ani předpisy města,“ vysvětlil Deníku místostarosta.

Jak dodal, je to jediná možnost jak ušetřit obyvatele Ledče zvýšení poplatků za odpad. Letos je to 840 korun na osobu a rok, ale mohlo by to být časem mnohem víc.

Kontejnerových stání je v Ledči zhruba třiapadesát. Aktuálně mizí kontejnery například z ulic U stadionu, Melechovská, Havlíčkova, Na Vinici, J. Wolkera, J. Foglara, Družstevní, Zoufalka, Habrek a podobně.

U Skuhrova dělníci staví kompletně nový most. Foto: poskytlo ŘSD
Dvojí zdržení za Brodem. Dělníci opravují silnici a most u Skuhrova

Přesný seznam rušených separačních míst je k dispozici na oddělení životního prostředí městského úřadu. „Všechna separační místa budou dále vyhodnocena a některá místa po zrušených kontejnerech doplněna o nádoby, kterých je po městě nedostatek. Oleje, kovy, bio, kontejnery na textil. Tato opatření nebudou prováděna najednou, ale postupně, abychom mohli situaci průběžně sledovat a vyhodnocovat,“ upřesnil místostarosta.

Práce na opravách Koudelovy kašny v Havlíčkově Brodě.
Umaštěná od klobás. Pověstnou kašnu v Brodě zachraňují restaurátoři

Obyvatelé ulic, ze kterých kontejnery zmizely, ale již dostali náhradu. Domácí popelnice na papír a plast. Město Ledeč zavádí postupně systém svozů od dveří k dveřím ve čtvrtích rodinných domků. „Ceny za svozy a skládkování rychle rostou. Nemůžeme jednat jinak. Systém nás k tomu nutí. Učíme obyvatele třídit. Svozy domácích popelnic jsou jednou měsíčně,“ doplnil místostarosta Simandl.

Na sídlištích se kontejnery neruší, ale obyvatelé bytových domů se podle místostarosty mají domluvit a kontejnery zamykat. Odpadová revoluce trvá v Ledči zatím dva měsíce.