Od ledna loňského roku odpad ve Ždírci nad Doubravou i místních částech vyvážejí jednou za čtrnáct dnů. K tomu obyvatelé odpad většinou třídí. Když nové svozy ve městě zaváděli, vyvolalo to nevoli. „Na jednu stranu nás učíte třídit odpad a připravujete nás na nový odvoz komunálního odpadu. Pak chcete vystřelit skutečně nehoráznou sumu za čekárny ve Studenci,“ stěžovala si například rodina Brožových. Další obyvatelé Ždírce se ptali, co se stane, když rodina zapomene nechat popelnici vyvézt a před domem se jí začnou hromadit pytle odpadků.

Nyní má ale město podle Němce k dispozici příznivé údaje o množství komunálního odpadu uloženého na skládku od domácností a firem. V roce 2023 se snížilo množství odpadu o téměř 34 procent oproti roku 2022. „V roce 2022 to bylo celkem 622 tun a v roce 2023 se množství snížilo na 412 tun. Město díky tomu ušetřilo 350 tisíc za vývoz odpadu a také 260 tisíc na skládkovném,“ uvedl místostarosta.

Policejní mluvčí Dana Čírtková se vyjádřila k vyšetřování vraždy ženy v Havlíčkově Brodě.
Násilná smrt u Bartoušova. Muž ženu uškrtil, hrozí mu až osmnáct let za mřížemi

Podle živnostníka Milana Matějky je všechno v lidech. „Někdy početná rodina popelnici nezaplní ani za tři týdny a naopak znám lidí, kterým už v polovině týdne popelnice nestačí, přitom jsou doma jen dva,“ poznamenal.

Důležité je, že díky sníženému množství nebude město Ždírec muset zdražovat poplatek tak výrazně, jako některé okolní obce. „Ale spíše symbolicky o 24 korun za rok,“ vysvětlil Němec. Zastupitelé města loni na prosincovém zasedání schválili poplatek za odpad pro rok 2024 na 624 korun za osobu, loni to bylo 600 korun. Nově jsou od letošního roku osvobozeny od poplatku postižení s průkazem ZTP/P.

Železniční trať v Chotěboři
Výpravčí v Chotěboři končí, vydrželi nejdéle. Kontrolu přebírá dálkové řízení

Vývoz popelnic a kontejnerů se směsným komunálním odpadem bude v roce 2024 podle Němce probíhat v každém sudém kalendářním týdnu. Od každého rodinného domu popeláři odvezou jen jednu nádobu o objemu 15 litrů. „Komu objem nestačí, může požádat na městském úřadu o větší popelnici,“ upozornil místostarosta. K tomu, aby stačila jedna popelnice na dva týdny, vede podle Němce jednoduchá cesta. Pečlivě odpad třídit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Penny ve Ždírci otevře na jaře novou prodejnu. Místní očekávají nižší ceny

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni