VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůj slib nedodržel. Za trest si ho odnesl černý kozel

Havlíčkův Brod – Na první pohled jeden z nejkrásnějších štítů v Dolní ulici patří domu čísla popisného 132, kterému se již po mnoho let říká „U Kozlíčků". Je to opravdu zvláštní, záhadami a pověstmi opředený dům.

26.5.2012
SDÍLEJ:

Lucerna, která měla každý večer svítit kvůli spáse duše mladého tovaryše, je na domě k vidění dodnes. A stále je připravena se rozsvítit. Foto: Deník/Jakub Janáček

Možná by se však slušelo říci, že spíše byl. Z původního renesančního objektu z poloviny šestnáctého století, který byl o dvě stě let později opatřen nádhernou barokní štítovou fasádou, totiž do dnešní doby prakticky nezbylo nic.

Dům sice již roku 1662 při obrovském městském požáru vyhořel, ale nakonec byl opraven a celá staletí dále sloužil svým majitelům.

Osudovým se mu stalo až kruté  „přestavbové" období města v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století, kdy byl záměrně zbořen, aby mohl být záhy znova vystavěn pro následné účelové komerční využití.

Zůstal jenom cenný štít domu

Z původní památky byl ponechán pouze cenný barokní štít, na rozdíl od jeho jižních sousedů v uliční frontě, kteří ustoupili beze zbytku ve prospěch výstavby velkoprodejny potravin.

Dnes můžeme být rádi, že alespoň štít zůstal zachován, neboť reprezentuje v Havlíčkově Brodě opravdu jednu z nejlepších ukázek barokního nesakrálního architektonického umění.

Úprava štítu pochází z roku 1738 a je pravděpodobným dílem výborného stavitele Tomáše Schoppera.

Ve výklenku nade dveřmi je ve fasádě vidět výklenek s obrazem sv. Trojice a hned pod ním je instalována starobylá lampa ve tvaru srdce.

Ta měla podle pověsti každý večer svítit do tmy, kvůli spáse duše nešťastného mladého pekaře, kterého před mnoha lety neznámo kam jednoho vánočního večera odnesl obrovský černý kozel.

Tovaryš svůj slib dívce nesplnil

Pekařský tovaryš se totiž před časem při cestách po světě, kam se vydal na zkušenou, kdesi v Polsku zavázal slibem manželství jistému zamilovanému děvčeti. Své slovo však nedodržel, vrátil se domů a později se zasnoubil s jinou dívkou právě v Brodě.

Zhrzené polské děvče se však nechtělo smířit s osudem a požádalo o pomoc starou čarodějnici. Jak se dá vytušit, mladý pekař dopadl špatně. Poté, co ho odnesl černý kozel ho už nikdo nikdy více na světě nespatřil.

Pouze když se z nějakého důvodu lampa nad vchodem večer nerozsvítila a nebo naopak zhasla, pak se celou noc v domě U Kozlíčků ozývaly záhadné zvuky, kvůli kterým nešlo prý oka zamhouřit..

Zda-li v rekonstruovaném domě straší i dnes, se ale lze už jen stěží domnívat. Přeci jen typizované cihlové tvarovky a betonové konstrukce jsou možná velmi silná káva i pro všechna ostřílená strašidla.  Pro jistotu ale lampa svítí i v dnešních dnech…

Pokochat se však pohledem na krásu štukatérského umu vrcholného baroka můžeme stále. Stojí to za to.

Libor Honzárek

Autor: Redakce

26.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení