U vchodu oblečení pro děti, vzadu pro dospělé. „Stovky kusů ošacení, včetně hraček, kabelek a bot. Spočítat se to přesně nedá,“ říká Tereza Čálková z Family Pointu. Vysvětluje, že swapování je nový trend nakupování pro lidi, kteří mají hluboko do kapsy. Největší zájem je podle Terezy Čálkové o dětské oblečení a boty. V poslední době ale také třeba o retro ozdoby a bytové doplňky.

Lidická ulice v Havlíčkově Brodě
Lidickou ulici v Brodě čekají opravy. Řidiči se bojí velké uzavírky

Jak žena dodává, zájem o swap mají nejen ti, kteří chtějí levně nakoupit za symbolickou cenu. Využívají ho i lidé, kteří se chtějí zbavit nepotřebných věcí a nechtějí je vyhazovat. „Bohužel někteří lidé nemají soudnost. Nosí nám věci staré, ošuntělé nebo dokonce špinavé a páchnoucí. Museli jsme proto zpřísnit pravidla pro příjem zboří,“ zdůraznila Tereza Čálková.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Swap funguje na principu směnného obchodu. Dárci přinesou to, co jim doma přebývá. Samozřejmě použitelné a čisté. Odnesou si naopak to, co potřebují. Na swap zaplatí symbolické vstupné.

Cestu do brodského swapu si v úterý pátého března našla například Věra Jakešová. „Chodím do swapu ráda. Hledám originální kousky,“ svěřila se studentka. Naopak mladé matky jako Tereza Kociánová nebo Dana Semerádová hledají ve swapech oblečení, knížky a hračky pro děti.

Tak se swapuje v Havlíčkově Brodě.
Swap v Brodě. Někteří hledají originální kousky, maminky zase oblečení pro děti

Swapování už patří ve Family Pointu k tradici. Koná se první tři dny v měsíci. Oblečení a boty, které si nikdo ze swapu neodnese, Family Point věnuje neziskovým organizacím pro potřebné. Další swap plánuje Family Point v týdnu po Velikonocích.