Na Havlíčkobrodsku se volilo celkem ve 211-ti okrscích. Nejrychleji měli výsledky sečteny v sedmém volebního okrsku Havlíčkova Brodu - Vršovicích. Objevily se krátce před půl třetí. Voliči za prezidenta zvolili Miloše Zemana. Stejně rychlí byli také v Olešence na Přibyslavsku. Tady voliči za vítěze vybrali Jiřího Drahoše. Poslední hlasy se sčítaly na Chotěbořsku.

Někde se sympatie voličů drtivě přikláněly ke konečnému vítězi, jinde, jako třeba v Olešence, Sázavce nebo v některých okrscích Havlíčkova Brodu hlasovali pro změnu a volili Jiřího Drahoše. Názorové rozdělení společnosti krásně znázorňují výsledky v Havlíčkově Borové, kde měli dokonce remízu. Miloš Zeman i Jiří Drahoš zde získali shodný počet hlasů. Pro jejich volbu hlasovalo 283 lidí. „Společnost je rozdělená půl na půl, a přesně to znázorňuje výsledek v naší obci. Je to náhoda, že to tak vyšlo,“ uvedl starosta Aleš Uttendorfský.

Ze všech krajů v České republice byla na Vysočině nejvyšší volební účast. Na Havlíčkobrodsku si volbu hlavy státu nenechalo ujít celkem 71,32 procent oprávněných voličů. V obci Slavětín k urně dorazilo dokonce 91,43 procent lidí. „U nás je vždycky velký zájem o volby, ať už o prezidentské nebo komunální. Nehledě na to, že tentokrát zde volili i lidé, kteří zde byli na dovolené. Naši obyvatelé se zajímají o to, kdo bude v čele státu pro příštích pět let, i když má na to každý svůj názor, což je v pořádku. Volby lidé berou jako svou povinnost,“ uvedl místostarosta Slavětína Jiří Cacek. Obec má zhruba 116 obyvatel. První i druhé kolo prezidentských voleb zde vyhrál Miloš Zeman. Podruhé s výsledkem 56,25 procent.

Drtivé vítězné tažení Miloše Zemana bylo znát třeba na výsledcích voleb v obci Bačkov, kde získal sympatie u 82,43 procent voličů. Svého protikandidáta s náskokem předběhl také v Číhošti, kde získal o téměř 37 procent hlasů více. O 33 procent více hlasů získal i v obci Čachotín.

Jiří Drahoš naopak zvítězil třeba v obci Knyk s těsným výsledkem 50,42 procent hlasů, v obci Kojetín, kde získal skoro o devět procent hlasů více, než Miloš Zeman nebo Horní Krupé s 58,80-ti procenty hlasů. Větší podíl voličů získal i v Radostíně a Rozsochatci.

Výsledky voleb byly těsné, část lidí je proto vítá, druhá část je zklamaná. „U nás v rodině jsme rozdělení půl na půl. Někteří jsou rádi, že výhru obhájil jejich starý známý matador, my ostatní litujeme, že lidi nezvolili novou krev a prezidenta, který se snaží lidem spíš rozumět, než si do nich obrazně řečeno utírat špinavé boty. Hodně lidí se do poslední chvíle rozhodovalo a mnozí to nakonec vzdali. Mottem těchto voleb by klidně mohlo být heslo – menší zlo. To jsem za poslední dobu slyšela z úst mnoha lidí. Pokud však to jejich menší zlo vyhrálo či nikoliv, to už vědí jenom oni,“ komentovala výsledek voleb Michaela Mocová z Havlíčkobrodska.