Na ledečském hradě už hráli, například představení Někdo to rád… a Mrtvá nevěsta. Na nadcházející sobotu vybrali historický romantický příběh s kriminální zápletkou Tajemství hostince U Létavého draka. Představení začne ve 20 hodin na ledečském hradě. Podle počasí se odehraje buď na nádvoří, nebo v divadelním sále.

Deník se zeptal šéfa spolku Mimochodem Josefa Nádvorníka, o čem je hra Tajemství hostince U Létavého draka…

Přenesme se o dvě století zpět, do Francie v době po Napoleonově pádu. Sem totiž přijíždí mladý Angličan, aby si za otcovy peníze splnil mnohé mladické sny, aby zažil dobrodružství, a taky potkal svou osudovou ženu. Ale romantická doba je plná nástrah, nekalých živlů, degenerující aristokracie, maškarních plesů, lásek na první pohled a nočních setkání v opuštěných kaplích.

Jaké jsou další plány na podzim a zimu a jaký má Mimochodem aktuálně repertoár, prozradila Markéta Sýsová…

Za měsíc opět zahraje Mimochodem, a sice vztahovou komedii Když se zhasne. Hra má báječné ohlasy, moc se těšíme na její pátou reprízu na domácí scéně. V sobotu 15. listopadu pak ledečský hrad – naše sídlo – ožije akcí Noc divadel. Je to celorepubliková akce, během které profesionální i amatérské soubory nabízejí divákům poněkud netradiční program. V noci provedeme diváky ledečským hradem, představíme ledečské i okolní pověsti. Po celé odpoledne k nám mohou lidičky dorazit a podívat se do zákulisí, kostymérny, ta čítá na tři sta kusů kostýmů, a popovídat si s herci. Sezonu zakončí 28. listopadu našimi diváky velmi oblíbený soubor z Pardubic Divadlo Tří s detektivkou Podraz!

Mimochodem, nacvičujete něco nového? Pokud ano, na kdy chystáte premiéru?
Právě na listopadovou Noc divadel chystáme obnovenou premiéru. Hra Celebrita je sondou do života vysloužilého univerzitního profesora filozofie Jana Marka. Jeho skeptický pohled na svět je vyjádřen v novoročním poselství, které má přednést spoluobčanům prostřednictvím rádia. Hra řeší i jeho vztah k jeho dceři a služebné. Na scéně je po většinu představení jen profesor ztvárněný Filipem Ženíškem a občas jeho služebná Ema, kterou si zahraje Tereza Dvořáková. Ačkoli filozofie nemusí být lákavé téma, skepticismus a rezignace profesora Marka přinášejí mnoho humorných okamžiků.

Kolik dalších divadelních kusů držíte v repertoáru a je stále dostatek štací, kam s nimi vyrážet?
Pro výjezdy máme aktivní dvě hry. Je to známá francouzská komedie Blbec k večeři a mladá česká komedie Když se zhasne. Se zhasnutými objíždět štace teprve začínáme, takže míst, kam vyrazit, máme mnoho. Jsou to především ta, kde už jsme dříve hráli a pořadatelé nás tam chtějí znovu, což nás velmi těší. S Blbcem k večeři už jsme toho najezdili hodně, nejbližší hraní nás čeká v pátek na třebíčském FábrFestu.

Sobota 27. září
Vstupné na divadelní hru Tajemství hostince U Létavého draka činí 90 korun a držitelé permanentek divadla Mimochodem mají vstup zdarma. Místa je možné rezervovat e-mailem na rezervace@mimochodem.com či na telefonním čísle 776 646 629. Na hrad je možné se nechat vyvézt za poplatek osmimístným minibusem, stačí se domluvit na čísle 732 620 028.

Kateřina Malá