Vodohospodáři, obce a hasiči monitorovali především Sázavu v Ronově nad Sázavou, Pohledských Dvořácích, Chlístově a Světlé, dále Šlapanku v Mírovce, Sázavku v Josefodole a také Borovský potok ve Stříbrných Horách. Hladiny místy opustily i svá koryta, nikde ale nebylo nutné vyhlásit první stupeň povodňové aktivity. V průběhu včerejška se situace zklidňovala a hladiny šly dolů. Na několika místech museli profesionální i dobrovolní hasiči rozbíjet nahromaděné ledové kry. Na jejich výkonná čerpadla čekala i řada zatopených sklepů.

„Led zaměstnal hasiče například v Ronově nad Sázavou a hlavně v Mírovce. Kromě uvolňování a rozbíjení mohutných ledových ker tam hasiči museli pročistit i rouru pod silnicí a zabránit, aby voda nepřetekla přes komunikaci k blízké zahradě a rodinnému domu. Dokonce tam majiteli pomáhali se stavbou provizorní protipovodňové hráze,“ uvedla mluvčí krajských hasičů, Petra Musilová. Hasiči rozbíjeli led na Šlapance v Mírovce ručně. K dispozici měli háky a sekery.

„Šlapanka se díky nashromážděnému ledu vylila z koryta. Žádné škody ale nenapáchala. Voda se rozlila  do luk a mokřadů před obcí. Hasiči tady ale přesto odvedli velký kus práce,“ chválil Bohumil Staněk z Mírovky. „Po rozbití ledu a uvolnění koryta se hladina Šlapanky snížila o zhruba šedesát centimetrů a vrátila se do koryta,“ uvedl včera odpoledne Staněk.

V Přibyslavi, Kejžlicích, Leštině u Světlé a také v Hrnčířích u Ledče nad Sázavou museli hasiči o víkendu pro změnu čerpat vodu ze zatopených sklepů. Celkově hasiči zasahovali na více než deseti místech brodského okresu.

Daleko dramatičtější situace panovala o víkendu v Unčíně a Dalečíně na Žďársku.

„Celou noc jsem poslouchala, jak led praská. Počasí nám naštěstí přálo, protože se v noci na neděli ochladilo,“ prohlásila včera starostka Unčína Vlasta Grohová. Nebezpečí záplav však stále trvá, i když voda ve Svratce v neděli ráno klesla o dvacet centimetrů. Zatímco v sobotu nad Unčínem vodohospodáři rozbíjeli kry, v neděli od toho bylo upustěno. „Kvůli tloušťce ledu se všechny kry rozbít nepodařilo. Zatím led drží nad obcí, ale nikdo nedokáže říct, kdy se uvolní,“ řekla Grohová. Led na Svratce rozbíjeli také v Dalečíně, kde se voda rozlila na hřiště. Podle starosty Pavla Kadlece to zatím škody nezpůsobilo. „Myslím si, že už snad ani nezpůsobí, protože průtok pod ledem je celkem slabý,“ řekl Kadlec.

Práci s ledem a plnými koryty měli také hasiči na Třebíčsku a Jihlavsku. „Zlobily“ tam řeky Balinka a Jihlava.