„Země si během letošní zimy vůbec neodpočine, protože není sníh. S tím souvisí i další problém, nebude dostatek spodní vody. Teplo bude mít vliv i na stromy, protože toto kůrovcovou kalamitu rozhodně nezastaví,“ přemítal Aleš Málek, předseda Okresní agrární komory Havlíčkův Brod.

Nejvíce ale teploty nad nulou napomohou už tak přemnoženému hraboši polnímu. „Ten velmi trápí i nás na Vysočině a způsobuje nám obrovské ztráty. Aktuální počasí mu vyloženě prospívá,“ posteskl si Málek.

Situaci nezachrání ani přerození nepřátelé hrabošů. „Množí se poměrně rychle a dravci je nestíhají lovit. Jediné, co na ně částečně zabírá, je přípravek na hubení hlodavců Stutox II. Už na podzim jsme ho aplikovali do děr a nejspíš v tom budeme muset pokračovat i letos,“ prozradil Málek.

Teplá zima mate i některé obiloviny. „Máme strach, že nám začne předčasně růst řepka a ozimy. Bohužel s tím ale nic nenaděláme, musíme jen doufat, že si příroda nějak poradí,“ pokrčil rameny Josef Blažek, předseda Agrární komory Pelhřimov.

V podobné situaci se zemědělci ocitli vůbec poprvé. „Jsem tady už čtyřicet let a nepamatuji si, že bychom v minulosti museli řešit podobné problémy,“ dodal Blažek.