„Soutěží vždy tříčlenný tým složený ze starosty a dvou zastupitelů. Podmínkou je také účast jedné ženy v každém družstvu,“ přiblížil akci Václav Venhauer, předseda Svazku obcí Podoubraví, který ji každoročně vyhlašuje.

Starostovské klání ale není jen pro zástupce obcí. Přijít fandit a povzbuzovat svůj tým k lepším výsledkům, mohou i obyvatelé jednotlivých měst a obcí.

Účastníci se sejdou ve vepříkovském hasičském areálu, a to za každého počasí. „Náhradní variantu nemáme, ale doufáme, že pršet nebude. To by musel přijít opravdu nějaký přívalový déšť, abychom naše plány přehodnotili,“ řekl starosta Vepříkova Petr Bárta.

Desátá Bramboriáda v Nové Vsi u Světlé.
Na Bramboriádě v Nové Vsi u Světlé kralovaly ženy. Podívejte se

Také letošní soutěžní disciplíny jsou v režii Vepříkovských. „Co konkrétně kolegy čeká, ale nesmím prozradit. Mohu jen říct, že to nebude nic těžkého a občas se u toho i pobaví,“ prozradil u úsměvem Bárta.

Místa, kde se víceboj koná, se každý rok mění. Většinou je to obec, která si v posledním ročníku vedla nejlépe a nebo která akci ještě nepořádala.

„Nápad uspořádat kulturně, sportovně, společenskou akci, při které by se pobavili všichni bez rozdílu věku, přišel už v době, kdy svazek vznikal. Nultý ročník Podoubravského víceboje se konal v roce 2007 v Jeřišně,“ zavzpomínal Venhauer.