Chovatel Roman Šebesta přijel na nedělní terarijní trhy do havlíčkobrodského kulturního domu prodávat hady. „Lidé o ně zájem mají. Jenže se jen na dívají. Rodiče sem berou děti jako do zoo. Mají to blízko a je tady hodně různých druhů. S tím jsem však počítal. V poslední době si příliš lidí na podobných akcích mazlíčky nepořizuje,“ komentuje muž z Luk nad Jihlavou, pro kterého je chov hadů koníčkem. „Tím bych se neuživil a umřel bych hlady. Pro hady jsem našel zalíbení na vysoké škole, když jsem si pořídil prvního,“ vzpomíná Roman Šebesta.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Pro netradiční domácí zvířata si lidé naopak chodí k manželům Hermanovým. Ti nabízí šneky a štíry. „Ti však nejsou úplně klasičtí mazlíčci. Vyrostou až na velikost dlaně a jsou jedovatí. Sice ne smrtelně, jenže jejich bodnutí bolí podobně jako od včely nebo podobného hmyzu. Člověk by o ně měl spíše pečovat, než na ně sahat. Přestože se pár odvážlivců najde a dělají to, my bychom se tomu vyhnuli,“ upozorňují manželé případné zájemce před štíry.

Nehoda kamionu a osobního auta u Ždírce nad Doubravou. Foto: poskytla PČR
Kamion naboural u Ždírce do auta při předjíždění. Řidička skončila v nemocnici

O něco bezpečnější volbu zvolila pro své děti Františka Zimová. „Děti mě pořád přemlouvaly, že chtějí nějaké zvířátko. Tak jsem jim slíbila, že si tady mohou vybrat. Nakonec u nich vyhrál gekončík. Je fajn, že tady člověku i řeknou, jak se o něj starat a jaké vybavení dokoupit. A jako bonus se mohli kluci podívat i na všechno možné, jako by skutečně byli v zoo,“ vypráví žena s nadsázkou.

O něco zvláštněji působil stánek Lucie Černé, které nabízela vlastnoručně vyrobené šperky. „Vím, že sem nabídkou úplně nezapadám. Nicméně pořadatel chtěl na veletrh i trošku jiné zaměření, tak jsem tady. Ale úplně mimo téma nejsem. Mám tu i ozdoby s pavouky nebo štíry. A beru jako odměnu, že tu jsem, protože se aspoň mohu kochat zdejšími plazy a vším možným. Sama navíc doma mám hada. Dostala jsem ho od přítele na Valentýna. Had je klíč k ženskému srdci,“ směje se Černá.