Ticho, klid, čistá voda, kolem příroda. Jen vlny občas šplouchnou o kameny nové hráze největšího z rybníků poblíž starého srubu. Přestože je horko až dusno, ve vodě nikdo není. Vodomilové tento kouzelný kout zřejmě ještě neobjevili. „Doufám, že to tak bude hodně dlouho. Až sem vtrhnou davy, udělají tady smetiště,“ obává se turista Petr Blažek. Upozornil, že při procházkách alejí k rybníkům už našel pod stromy obaly od sladkostí, mastné papíry od svačiny, prázdné pet lahve a dokonce lahve od alkoholu.

Bratři Marek a Michal Žákovi z Poděbab objevili perknovské rybníky náhodou. Koupat se jezdí k tomu největšímu u srubu. „Jezdíme na motorkách kolem Brodu a hledáme, kde by se dalo koupat. Tady se nám líbí. Rybník je úplně nový. Voda čistá, k tomu pěkný a pohodlný vstup do vody. Dokonce schody. Navíc je tu klid, lidé sem zatím moc nechodí,“ pochvaloval si Michal.

Zásoby vody pro dolní konec Věžnice musí doplnit cisterna
VIDEO: Dolní konec Věžnice má málo vody, lidem ji musí vozit cisterna

Perknov je místní část Havlíčkova Brodu. Město nechalo dvě starší vodní nádrže u Perknova odbahnit, třetí rybník je úplně nový. Práce začaly loni na podzim, pokračovaly v zimě, skončily letos před měsícem. Podle Josefa Beneše z odboru rozvoje města se v zimě dělníci věnovali hlavně odbahnění. „Následovaly stavební práce. Nádrže mají nové požeráky, hráze jsou upravené a bezpečně zajištěné,“ upřesnil Beneš.

Jedním z hlavních úkolů nádrží je zadržet vodu v krajině. Nový rybník má zajistit i dostatek vody pro zbývající dvě nádrže pod ním. Oživení dvou vodních nádrží a stavbu třetího rybníka dotoval stát. „Ve všech rybnících je umožněný chov ryb. Město získalo na úpravy tří vodních ploch dotaci ve výši skoro tři miliony. Ze svého rozpočtu doplatí přes milion,“ dodala mluvčí města Alena Doležalová.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Že stav rybníků nebyl nejlepší, potvrdil starosta perknovských hasičů Daniel Forman. „Rybníky jsou poblíž našeho cvičiště. Patří městu a opravdu už nějakou péči potřebovaly, stav hráze nebyl nejlepší,“ poznamenal starosta hasičů.